Dijital sanat ve bilinçaltının ütopyası olarak yapay zeka bilinçaltı mesajları
Digital art and artificial intelligence as the utopia of the subconscious subliminal messages
  1. Tez No: 977874
  2. Yazar: HURİYE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ERTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlunun dünyaya gelişinden itibaren sanat ve yaratıcılığı onun yaşamının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Doğanın sınırlayıcı ve belirleyici baskısı altında yaşayan insanoğlu medeni özellikler göstermeye başladığı anda açlık, hastalık vb. gibi durumlarda yaratıcılığını öncelikle doğaya karşı başa çıkma yöntemi olarak kullanmıştır. Avlanma ve temel ihtiyaçları yanında sanatı da hep bir adım ileriye getirmek için çabalamışlardır. Bu bağlamda insanoğlunun ait olmaya çabaladığı yeryüzünde kendini bir yer arayışının sonucu olarak karşımıza çıkan yaratıcılık onun sadece alet edevat yapımında değil sanatı da yönlendirmiştir. Sanat, kişinin kendisini özgürce ifade edebildiği, düşüncelerini yaratıcılığı ve hayal gücü yardımı ile yansıttığı bir araçtır. Her geçen gün kendini yenileyen ve geliştiren sanat teknoloji ile iç içedir. Teknolojinin gelişmesi sanata da etkisi olmuştur. Sanat ve teknoloji birbirini takip eden birer ikilidir. Teknoloji sanat için bir araç olmak dışında kendi başına bir sanat olma yolunda ilerlemektedir. Teknolojinin sanatta kullanılması ile dijital sanatların gelişmesi kişinin bilinçaltındaki ütopyasını daha geniş ve kaplamlı olarak yansıtmasına yardımcı olmaktadır. Değişen ve gelişen teknoloji ile sanat alanının da dijitale dönüşmesi ve insanların bilinçaltında yatan düşüncelerinin açığa çıkması ile yapay zekâ teknolojisine yansıması ve bize iletilen mesajlar ile yön bulması olmuştur. Bu çalışmada dijital sanatın bilinçaltındaki düşüncelerin yapay zekâ yardımı bile nasıl yansıtıldığı ve sanat ile bilinçaltındaki düşüncelerin ortaya çıkması, bilinçaltı mesajlarının neleri ifade ettiği konusu araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, insanoğlunun kullanmış olduğu teknoloji ile artık bütünleşmiş bir bağ kurarak bunu sanata yansıtması veya düşüncelerinin, beyin fonksiyonları ile sanata yansıtıldığı bir esere dönüştüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Art and creativity have been an indispensable part of the life of human beings since their birth. When human beings living under the limiting and determining pressure of nature started to show civilised characteristics, they used their creativity primarily as a coping method against nature in situations such as hunger, illness, etc. In addition to hunting and basic needs, they have always endeavoured to bring art one step further. In this context, creativity, which emerged as a result of the search for a place on earth where human beings strive to belong, has guided him not only in making tools but also in art. Art is a tool where a person can express himself freely and reflect his thoughts with the help of creativity and imagination. Art, which renews and develops itself day by day, is intertwined with technology. The development of technology has also had an impact on art. Art and technology are a duo that follow each other. Apart from being a tool for art, technology is on its way to becoming an art on its own. The development of digital arts with the use of technology in art helps the person to reflect his subconscious utopia in a wider and more comprehensive way. With the changing and developing technology, the field of art has also been transformed into digital and the thoughts lying in the subconscious of people have been revealed, reflected in artificial intelligence technology and guided by the messages conveyed to us. In this study, it has been investigated how the subconscious thoughts of digital art are reflected even with the help of artificial intelligence, and the emergence of subconscious thoughts with art, and what subconscious messages express. As a result of the research, it is seen that human beings have established an integrated bond with the technology they have used and reflect it to art or their thoughts have turned into a work in which their thoughts are reflected in art with their brain functions.