Yeniliğin yayılması teorisi bağlamında dijital pazarlamanın yeni bir teknolojik ürünü satın alma niyetini belirlemedeki rolü
The role of digital marketing in determining the purchase intention of a new technological product within the framework of the diffusion of innovations theory
- Tez No: 977875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKERİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Yeniliğin Yayılması Teorisi (Diffusion of Innovations Theory) bağlamında, sosyal medya pazarlaması ve elektronik ağızdan ağıza iletişim (E-WOM) bilgi kaynaklarının, tüketicilerin yeni teknolojik ürünleri satın alma niyetleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çerçevede, sosyal medya ve E-WOM'un, yeniliğin özellikleri olarak kabul edilen göreceli yarar, kullanım kolaylığı, uyumluluk, denenebilirlik, görünürlük, imaj ve gönüllülük üzerindeki etkileri ile bu özelliklerin satın alma niyetiyle olan ilişkileri incelenmiştir. Araştırma, nicel bir yöntemle gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler, yapısal eşitlik modellemesi (YEM) kullanılarak AMOS 20 programı ile analiz edilmiştir. İlk olarak ölçüm modeli, doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile test edilmiş, sonrasında araştırma hipotezleri sınanmıştır. Elde edilen bulgular, göreceli yarar, kullanım kolaylığı, uyumluluk, görünürlük, imaj ve gönüllülük faktörlerinin hem sosyal medya hem de E-WOM kaynaklarından elde edilen bilgilerle anlamlı bir ilişki içinde olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu özelliklerin, satın alma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, denenebilirlik boyutunun, hem bilgi kaynaklarıyla hem de satın alma niyetiyle ilişkisi istatistiksel olarak pozitif ve anlamlı bulunmamıştır. Bu sonuçlar, dijital pazarlama unsurlarının tüketici algılarını şekillendirmede kritik bir öneme sahip olduğunu ve bu algıların yeniliğin benimsenme sürecine doğrudan katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to examine the impact of social media marketing and electronic word-of-mouth (E-WOM) information sources on consumers' purchase intentions regarding new technological products within the framework of the Diffusion of Innovations Theory. In this context, the study investigates the influence of social media and E-WOM on innovation attributes — namely, relative advantage, ease of use, compatibility, trialability, observability, image, and voluntariness — as well as the relationship between these attributes and purchase intention. The research was conducted using a quantitative method, and the collected data were analyzed through structural equation modeling (SEM) using the AMOS 20 software. Initially, the measurement model was tested via confirmatory factor analysis (CFA), followed by hypothesis testing. The findings indicate that the factors of relative advantage, ease of use, compatibility, observability, image, and voluntariness are significantly associated with information obtained from both social media and E-WOM sources. Furthermore, these attributes were found to have a positive and significant effect on purchase intention. However, the trialability dimension was not found to have a statistically positive and significant relationship either with the information sources or with purchase intention. These results highlight the critical role of digital marketing elements in shaping consumer perceptions and demonstrate that such perceptions directly contribute to the adoption process of innovations.