Kompresör pistonunun katmanlı imalata uygun topoloji optimizasyonu
Piston compressor's piston rod optimization for additive manufacturing
  1. Tez No: 977898
  2. Yazar: HÜSEYİN ENES ATİPLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Pistonlu kompresörlerde piston biyeli, kuvvet ve hareket aktarımında kritik öneme sahiptir. Tasarımında dayanıklılık, ağırlık ve ömrünün iyi ayarlanması gerekmektedir. Klasik imalat ve tasarım yöntemleri sınırları sebebiyle uygun olmayan malzeme kullanımına veya fazla malzeme kullanılması kaynaklı ağır tasarıma sebep olabilmektedir. Bu çalışmada pistonlu kompresörün piston biyelinin sağlam ve hafif olacak şekilde katmanlı imalata uygun topoloji optimizasyonu yapılmıştır. Biyelin zorlu çalışma koşulları altında dayanmasını sağlamak amacıyla topoloji optimizasyonu ve sonlu elemanlar yöntemleriyle çalışmada tasarım uzayındaki ideal malzeme dağılımı bulunmuştur. Katmanlı imalatın sağladığı karmaşık yapıları üretme yeteneğiyle tasarım özgürlüğü arttırılmıştır. Sonlu elemanlar analiz yöntemleriyle dinamik yükler basitleştirilerek topoloji optimizasyonu hızlandırılmıştır. Daha hafif ve az malzeme kullanılan bir tasarım elde edilmiştir. Bu çalışma dinamik koşullar altında çalışan parçalarda topoloji optimizasyonu ve eklemeli imalatın kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In piston compressor, piston rod plays a crucial role in force and motion transition. Therefore strength, durability and weight should be well balanced. Traditional design and manufacturing techniques can cause inappropriate material usage or larger parts. This study focuses on light and durable piston rod design with topology optimization which harmonious with additive manufacturing. This research determines optimal material distribution in design space which ensures a piston rod satisfies strict dynamic loading forces through the application of topology optimization and finite element analysis. The design exploits geometric freedom provided by additive manufacturing. Dynamic loads simplified by finite elements analysis for faster topology optimization. Reduction in weight and material usage is achieved. This study shows that even under dynamic loads topology optimization and additive manufacturing can be use simultaneously.