Hafif-orta demans hastalarda malnüstrisyon riski ve depresyonun epizodik bellek ve yürütücü işlevlerle ilişkisi
The relationship between malnutrition risk and depression with episodic memory and executive functions in patients with mild to moderate dementia
- Tez No: 977929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR YABANİGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hafif ve orta düzeyde demans tanısı almış bireylerde malnütrisyon riski ve depresyon düzeylerinin, epizodik bellek ve yürütücü işlevler üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Malnütrisyon, demans hastalarında hem bilişsel hem de fiziksel gerilemeyi hızlandıran önemli bir risk faktörü olup, yeterli beslenme sağlanmadığında hastalığın ilerleyişi daha belirgin hale gelmektedir. Depresyon ise demansla sıklıkla birlikte görülen bir durumdur ve özellikle epizodik bellek (kişisel geçmişe ait olayların hatırlanması) ile yürütücü işlevler (planlama, problem çözme, dikkat ve zihinsel esneklik) üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Yapılan çalışmalar, malnütrisyon riski taşıyan ve depresif semptomları belirgin olan hastalarda bilişsel işlevlerin daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, demans hastalarında düzenli beslenme değerlendirmesi ve depresyon taraması yapılması, bilişsel işlevlerin korunmasında kritik bir rol oynamaktadır. Çalışma sonuçları, hem klinik izlemde hem de bakım süreçlerinde bu iki faktörün dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Yapılan araştırmada, katılımcıların depresyon ve malnutrisyon seviyelerinin unutkanlığın farklı boyutlarını (zaman, mekan, kayıt, dikkat, hatırlama, dil) anlamlı bir şekilde tahmin edip etmediği incelenmiştir. Analizler, çoklu doğrusal regresyon kullanılarak gerçekleştirilmiş ve çeşitli varsayım testleriyle güvenilirlik sağlanmıştır. Normallik, doğrusal ilişkiler, çoklu bağlantı ve otokorelasyon gibi varsayımlar sağlanmış, yapılan testlerde verinin uygunluğu kontrol edilmiştir. Ulaşılan en temel bulgulardan biri, depresyon düzeyi ile unutkanlık arasında anlamlı ve güçlü bir ilişki bulunmuş olmasıdır. Özellikle dikkat ve zaman boyutlarındaki unutkanlık davranışlarının depresyon düzeyinden olumsuz etkilendiği görülmüştür. Bu durum, depresyonun yaşlı bireylerde bilişsel performans üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Dementia is a progressive neurological disorder that increases with age and leads to a decline in an individual's cognitive, behavioral, and functional capacities. This study aims to examine the effects of malnutrition risk and depression levels on episodic memory and executive functions in individuals diagnosed with mild to moderate dementia. Malnutrition is a significant risk factor in dementia patients, accelerating both cognitive and physical decline; inadequate nutrition can lead to more rapid disease progression. Depression is also commonly observed in individuals with dementia and may negatively affect episodic memory (the recall of personal past experiences) and executive functions (planning, problem-solving, attention, and cognitive flexibility). Studies have shown that patients at risk of malnutrition and with prominent depressive symptoms tend to have lower cognitive functioning. In this context, regular nutritional assessment and depression screening in dementia patients play a crucial role in preserving cognitive functions. The results of this study highlight the importance of considering these two factors in both clinical monitoring and care processes. In this study, the effects of depression and malnutrition levels on different dimensions of forgetfulness (time, place, registration, attention, recall, language) were examined using multiple linear regression analyses. Prior to the analysis, assumption tests were conducted to ensure that all assumptions were met. These included the normality assumption, the absence of non-linear relationships between independent and dependent variables, the absence of multicollinearity, and the absence of autocorrelation in the data. One of the most fundamental findings was a significant and strong relationship between the level of forgetfulness and forgetfulness. Negative effects were seen, particularly in the attention and time dimensions. This suggests that forgetfulness levels have a direct impact on strategic performance in older individuals.