أثر الإعراب في توجيه المعنى بين كتابي النهر الماد لأبي حيان، والتحرير والتنوير لابن عاشور-دراسة تطبيقية على الزهراوين
Nehrü'l-med ve Et-Tahrîr Ve't-Tenvîr tefsirleri arasında anlamı belirlemede İ'rabın etkisi: Zehrâveyn (Bakara ve Al-i İmrân sureleri) üzerine uygulamalı bir çalışma'
  1. Tez No: 967380
  2. Yazar: TAHA HÜSEYİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİE M. MOHAMED HEFNY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma, irabın Kur'anî anlamı yönlendirmedeki etkisini, Ebu Hayyan el-Endelüsî'nin“Nahrü'l-Mead minel Bahri'l-Muhît”ve İbn Âşûr'un“et-Tahrîr ve't-Tenvîr”tefsirleri arasında uygulamalı bir karşılaştırma yaparak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, müfessirler arasındaki metodolojik farklılıkları ve bu farklılıkların Kur'anî anlamları anlamaları ve tefsir etmeleri üzerindeki yansımalarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmacı, Zehravân'dan (Bakara ve Âl-i İmrân) seçilen ayetlerde geçen irab meselelerini her iki tefsirde de takip ederek karşılaştırmalı, betimsel ve analitik yöntemi benimsemiştir. Analiz, nahvi yönlendirmelerdeki anlaşmazlık ve uzlaşma noktalarını ve her bir yönlendirmenin tefsirî anlam üzerindeki etkisini açıklamayı içermektedir. Çalışma ayrıca, kelimenin yapısı ve irabı arasındaki ilişkinin derinliğini ve Kur'an metninden kastedilen anlamın nasıl açıkça ortaya çıktığını gösteren uygulamalı örnekler sunmuştur. Çalışma, irabın Kur'anî anlamı belirlemede merkezi bir araç olarak rolünü teyit etme, Ebu Hayyan ile İbn Âşûr arasındaki irab meselelerine yaklaşımlarındaki açık metodolojik farklılıkları ortaya koyma gibi sonuçlara ulaşmıştır. İmam Ebu Hayyan, kelime ve cümlenin çoklu irab vecihlerini zikretmeye önem verirken, İbn Âşûr'un metodunda ise irab vecihlerinden seçiciliğin ağır bastığı görülmüştür.vecihlerini zikretmeye önem verirken, İbn Âşûr'un metodunda ise irab vecihlerinden seçiciliğin ağır bastığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of I'rab (grammatical inflection) on guiding the Quranic meaning. It does so through an applied comparison between Abu Hayyan al-Andalusi's tafsir,“Al-Nahr al-Madd min al-Bahr al-Muhit,”and Ibn Ashour's“Al-Tahrir wa al-Tanwir.”The research aims to highlight the methodological differences between these two exegetes in their treatment of I'rab issues and how these differences are reflected in their understanding and interpretation of Quranic meanings. The researcher adopted a comparative, descriptive, and analytical methodology. This involved tracking I'rab issues in selected verses from“Al-Zahrawayn”(Surah Al-Baqarah and Al-Imran) as presented in both tafsirs. The analysis included identifying points of disagreement and agreement in their grammatical directives, while clarifying the impact of each directive on the interpretive meaning. The study also provided practical examples demonstrating the deep relationship between word structure and its I'rab, and how the intended meaning of the Quranic text becomes clear through this. The study concluded with several findings, including: affirming the pivotal role of I'rab as a tool for determining Quranic meaning, and revealing clear methodological differences between Abu Hayyan and Ibn Ashour in their approach to I'rab issues. Imam Abu Hayyan showed keen interest in listing multiple I'rab possibilities for words and sentences, whereas Ibn Ashour's methodology was more characterized by selectivity in choosing from these I'rab possibilities..