Yüksekte çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği açısından 2020-2024 yılları arasında yapılan çalışmaların bibliyometrik analiz ile incelenmesi
Bibliometric analysis of studies on occupational health and safety in working at heights in the last three years
  1. Tez No: 977986
  2. Yazar: HALİME ŞEVVAL ERMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BARIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, İnşaat Mühendisliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Accidents, Civil Engineering, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de yüksekte çalışma ve iş sağlığı‑güvenliği alanında 2020 - 2024 yılları arasında yayımlanan Türkçe literatürü sistematik olarak haritalandırmayı amaçlamıştır. Web of Science, Scopus, Google Scholar, YÖK Tez ve TRDizin gibi veri tabanlarından erişilen 19 yayın incelenmiş, metinlerden erişilen 51 anahtar kelime üzerinden yönlü eş‑oluşum ağı kurulmuştur. Gephi ve NetworkX ile dereceler, betweenness, closeness, merkeziyet ölçütleri ve topluluk yapısı hesaplanmış; MAXQDA kullanılarak kelime bulutu ve frekans analizi yapılmıştır. Analizler, 'Yüksekte Çalışma' kavramının 33 bağlantı ve 0,66 derece merkeziyeti ile ağın en bağlantılı düğümü olduğunu, betweenness değerinin 542,03 ve closeness değerinin 0,7797 olduğunu ortaya koymuştur. Kelime frekansı analizinde en sık geçen kavramlar 'Çalışma' (2846 kez; %8,74), 'Yüksekte' (1809; %5,56) ve 'Risk' (1545; %4,75) olup literatürün büyük ölçüde kaza önleme, risk değerlendirmesi ve koruyucu donanım temaları etrafında yoğunlaştığını göstermiştir. Modülerlik analizi ağın yedi topluluğa ayrıldığını ve en büyük topluluğun düğümlerin %29,41'ini içerdiğini göstermiştir. Çalışma, Türkçe literatürde yüksekte çalışma alanına ilişkin ilk kapsamlı bibliyometrik haritalandırmayı sunarak risk yönetimi ve güvenlik alanında hangi kavramların öne çıktığını ve hangi konuların ihmal edildiğini ortaya koymuştur. Araştırma yalnızca sınırlı sayıda (20) Türkçe yayını kapsadığından, literatürdeki veri yetersizliği metodolojik bir kısıt oluşturmuştur. Gelecek çalışmaların daha uzun zaman dilimlerini ve farklı dilleri kapsayarak bu boşluğu genişletmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to systematically map the Turkish literature published in the last three years in the field of occupational health and safety in working at heights. A total of 19 studies retrieved from databases such as Web of Science, Scopus, Google Scholar, YÖK Thesis Center, and TRDizin were examined, and a directed co-occurrence network was constructed based on 51 selected keywords. Using Gephi and NetworkX, degree, betweenness, closeness, centrality measures, and community structures were calculated; additionally, MAXQDA was employed for word cloud and frequency analysis. The analyses revealed that the concept of“Working at Heights”emerged as the most connected node with 33 links and a degree centrality of 0.66, alongside a betweenness value of 542.03 and a closeness value of 0.7797. Word frequency analysis showed that the most common concepts were“Work”(2,846 times; 8.74%),“Heights”(1,809; 5.56%), and“Risk”(1,545; 4.75%), indicating that the literature is largely concentrated around themes of accident prevention, risk assessment, and protective equipment. Modularity analysis demonstrated that the network was divided into seven communities, with the largest cluster comprising 29.41% of the nodes. This study provides the first comprehensive bibliometric mapping of the Turkish literature on working at heights, highlighting which concepts dominate the discourse and which areas remain underexplored in terms of risk management and safety. However, the study is limited by the relatively small sample of 19 Turkish publications, which poses a methodological constraint. Future research is recommended to extend the scope by covering longer time spans and incorporating publications in other languages.