Trump'ın otoriterleşme eğilimleri karşısında ABD siyasal sisteminin hükümet gücünü sınırlandırma olanakları
The possibilities of the us political system to limit government power in the face of Trump's authoritarian tendencies
  1. Tez No: 978022
  2. Yazar: ÜLKEM ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Başkanlık sisteminin neredeyse yegâne başarılı örneği olan ABD başkanlık sistemi, iki buçuk yüzyılı aşan tarihsel süreç içinde ortaya çıkmış, başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Ancak, otoriterleşme rüzgarlarının estiği ve giderek pek çok demokrasinin otoriter yönetimlere evrildiği günümüz dünyasında ABD de otoriterleşme girişimlerine sahne olmaktadır. Trump'ın, yasadışı ve yasal göçmenlere yönelik düzenlemeleri, siyasi rakiplerine yönelik soruşturmalar, yargı kararlarını dikkate almama, yasamanın yetkisindeki konulara müdahale, üniversiteleri ve medyayı kontrol etmeye yönelik düzenlemeler gibi birçok tartışmalı politikayı yürürlüğe koyması, ABD demokrasisinin geleceği hakkında endişelerin artmasına yol açmaktadır. Başkan Trump, yürütme gücünü genişleterek yasama ve yargı gibi diğer güçleri etkisiz bırakarak kuvvetler ayrılığı ilkesini, fren ve denge sistemlerini ve sonuç olarak Amerikan demokrasisini zayıflatmaya çalışmakla eleştirilmektedir. Bu tez çalışmasının temel amacı, Başkan Trump'ın, otoriterleşme yönelimleri kapsamında yürütme gücünü genişletme çabalarını önlemek için ABD demokrasinin sahip olduğu olanakları ortaya koymaktır. Bu kapsamda, Trump'ın, otoriterleşme yönelimlerini engellemede, kuvvetlerin birbirleri üzerinde baskı kurmasını engelleyen ABD Anayasası, fren ve denge sistemleri, federalizm ve kuvvetler ayrılığı ilkelerinin yanı sıra bağımsız medya, üniversiteler, sivil toplum, bağımsız yargı ve Kongre'nin sahip olduğu araçların etkinliği analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The US presidential system, virtually the only successful example of a presidential system, has emerged and is being successfully implemented over a period of over two and a half centuries. However, in today's world, where authoritarianism is sweeping and many democracies are gradually evolving into authoritarian regimes, the US is also experiencing attempts at authoritarianism. Trump's implementation of numerous controversial policies, including regulations targeting both illegal and legal immigration, investigations into his political opponents, disregard for judicial decisions, interference in legislative matters, and regulations aimed at controlling universities and the media, has raised concerns about the future of US democracy. President Trump is being criticized for expanding executive power while weakening other branches of power, such as the legislative and judicial branches, thereby weakening the separation of powers, checks and balances, and ultimately, American democracy. The primary objective of this thesis is to demonstrate the capabilities of US democracy to thwart President Trump's efforts to expand executive power within the context of authoritarianism. In this context, the effectiveness of the US Constitution, which prevents power from exerting pressure on one another, along with the principles of checks and balances, federalism, and the separation of powers, as well as the tools available to independent media, universities, civil society, an independent judiciary and Congress is analyzed in preventing Trump's authoritarian tendencies.