The portrayal of sportswomen in sport media
Spor medyasında sporcu kadınların temsili
  1. Tez No: 978021
  2. Yazar: NEZAHAT ALARA METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2018–2023 yılları arasında Sabah ve Cumhuriyet gazetelerinde yer alan spor haberlerini inceleyerek, kadın voleybolcuların Türk basınındaki temsiline odaklanmaktadır. Söz konusu dönemde Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı uluslararası alanda benzeri görülmemiş başarılar elde etmiş ve bu başarılar medyada artan bir görünürlükle karşılık bulmuştur. Ancak kadın sporcuların medyada görünür olması, her zaman adil ya da çok boyutlu bir temsili garanti etmemektedir. Bu çalışma, medya anlatılarında kadın sporcuların nasıl temsil edildiğini, özellikle egemen toplumsal cinsiyet normları ve editoryal ideolojiler çerçevesinde ele almaktadır. Karşılaştırmalı bir içerik analizi yöntemiyle yürütülen araştırma, kadın voleyboluna dair haberlerde kullanılan içerik türlerini ve anlatı stratejilerini sistematik olarak sınıflandırmakta ve değerlendirmektedir. Yöntem, haberlerin nicel ve nitel analizini içermekte olup, kadın sporcu temsillerinin zaman içinde ideolojik olarak farklılık gösteren iki gazetede nasıl evrildiğine odaklanmaktadır. Bulgular, özellikle Cumhuriyet gazetesinde, skor odaklı ve performans merkezli haber anlayışından, daha fazla çeşitlilik içeren ve kimlik temelli anlatılara doğru kademeli bir dönüşüm yaşandığını ortaya koymaktadır. Sporcuların sembolik, toplumsal ve ulusal figürler olarak temsil edilmeye başlanması, toplumsal cinsiyete duyarlı habercilik açısından bir ilerlemeyi yansıtsa da tez aynı zamanda, geleneksel kadınlık normlarıyla şekillenen idealize edilmiş imajlara indirgeme gibi kalıpyargısal ve tekdüze temsillerin hâlâ sürdüğünü vurgulamaktadır. Bu çalışma, siyasal yönelimin ve medya sahipliğinin spor haberlerinde toplumsal cinsiyet temsili üzerindeki etkisini eleştirel biçimde inceleyerek, feminist medya çalışmaları, spor gazeteciliği ve kamusal alanda toplumsal cinsiyet eşitliği tartışmalarına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the representation of female volleyball players in the Turkish press by analyzing sports news coverage in Sabah and Cumhuriyet newspapers between 2018 and 2023. During this period, Turkey's women's national volleyball team achieved unprecedented success on the international stage, which led to an increase in media attention. However, the visibility of female athletes does not always guarantee fair or multidimensional representation. This study explores how women athletes are portrayed in media narratives, particularly with regard to dominant gender norms and editorial ideologies. Using a comparative content analysis approach, the research systematically categorizes and evaluates the content types and narrative strategies employed in the coverage of women's volleyball. The methodology involves both quantitative and qualitative assessment of news items, focusing on how the representation of female athletes has evolved over time in two ideologically distinct newspapers. The findings reveal a gradual shift from score-based, performance-centric reporting toward more diverse and identity-oriented narratives—especially in Cumhuriyet—where athletes are increasingly portrayed as symbolic, social, and national figures. While this transformation reflects some progress toward gender-sensitive journalism, the study also underscores the persistence of stereotypical and homogenized portrayals, often reducing female athletes to idealized images shaped by traditional femininity. By offering a critical examination of how political orientation and media ownership influence gendered representation in sports news, this thesis contributes to broader discussions in feminist media studies, sports journalism, and gender equality in the public sphere.