Çocukluk çağı travmaları, beden imajı, cinsel özgüven ve cinsel öz-bilinç arasındaki ilişkiler: Bedeni olumsuz algılamanın aracılık rolü
Relationships between childhood trauma, body image, sexual confidence, and sexual self-awareness: The mediating role of negative body perception
  1. Tez No: 978029
  2. Yazar: ALARA CÖMERT GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ IŞIKER BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çocukluk çağı travmaları, sadece çocukluk dönemini değil, yetişkinlik dönemini de birçok yönden etkileyen bir kavramdır. Çocukluk döneminde istismar ve ihmal öyküsü bulunan bireylerin psikolojik problemlere yatkınlığı olduğu yapılan birçok çalışmayla ortaya konmuştur ve bu çalışmalar, çocukluk çağı travmalarının kişinin hayatında başka hangi alanlara etki ettiğini araştırmaktadır. Çocukluk çağı travmalarının etki ettiği düşünülen bir konu da beden algısıdır. Beden algısı, bebeklikten itibaren gelişimi başlayan ve hayat boyu kişinin içinde bulunduğu toplumdan, ailesinden, akranlarından ve medyadan etkilenerek değişimi süren bir kavramdır. Özellikle ergenlik döneminde önem kazanan beden algısı kişinin kimlik oluşumunda, özellikle de cinsel kimlik üzerinde oldukça etkilidir. Bireylerin hayatlarında çok önemli bir yeri olan cinselliğin beden algısı ile ilişkili olduğu gibi, çocukluk çağı travmalarıyla da ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın da temel amacı, çocukluk çağı travmaları, beden algısı, cinsel özgüven ve cinsel öz-bilinç kavramları arasındaki ilişkiye açıklık getirmek, aynı zamanda cinsel istismar ve cinsel utangaçlık arasında beden imajının aracı rolünü incelemektir. Çalışma, nicel bir araştırma olup ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 18 yaş üstü 323 gönüllü kişiden Google Forms aracılığıyla dijital olarak toplanmıştır. Bu kişilere onam formu sunulup demografik bilgileri alındıktan sonra Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Beden İmajı Ölçeği, Cinsel Özgüven Ölçeği ve Cinsel Öz-bilinç Ölçeği uygulanmıştır. Toplanan veriler, IBM SPSS Statistics 27.0 ve Jamovi 2.0 programları ile analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, çocukluk çağı travmaları ve beden imajı ve bunların bazı alt boyutları arasında; çocukluk çağı travmaları, cinsel özgüven ve cinsel öz-bilinç arasında; beden imajı alt boyutları ve cinsel özgüven, cinsel öz-bilinç ölçeklerinin alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Aynı zamanda, bedeni olumsuz değerlendirmenin; çocukluk çağı cinsel istismarı ile cinsel utangaçlık arasındaki ilişkiye aracılık ettiği bulgulanmıştır. Beden imajının sağlıklı gelişimi için aile ve akran ilişkilerinin düzenlenmesi, medya kanallarının ideal beden üzerine değil; kişilerin kendi bedenlerini kabulü ve sağlıklı beden hakkında yayınlar yapması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Childhood trauma is a concept that affects not only childhood but also various aspects of adulthood. Numerous studies have demonstrated that individuals with a history of abuse or neglect in childhood are predisposed to psychological problems. These studies also explore the broader impacts of childhood trauma on other areas of life. One such area believed to be influenced by childhood trauma is body image. Body image is a concept that begins developing in infancy and continues to evolve throughout life, influenced by factors such as society, family, peers, and media. Particularly significant during adolescence, body image plays a crucial role in identity formation, especially concerning sexual identity. Given the significance of sexuality in individuals' lives, it is thought to be closely related to both body image and childhood trauma. The primary aim of this study is to elucidate the relationships among childhood trauma, body image, sexual self-confidence, and sexual self-consciousness Additionally, it seeks to examine the mediating role of body image between childhood sexual abuse and sexual shyness. This study employed a quantitative research design with a correlational survey method. Data were collected digitally through Google Forms from 323 voluntary participants aged 18 and above. After obtaining informed consent and collecting demographic information, participants were administered the Childhood Trauma Questionnaire, the Body Image Scale, the Sexual Self-Confidence Scale and the Sexual Self-Consciousness Scale. The collected data were analyzed using IBM SPSS Statistics 27.0 and Jamovi 2.0 software. The findings revealed significant relationships between childhood trauma and body image (and their subdimensions); between childhood trauma, sexual self-confidence, and sexual self-consciousness; and between body image subdimensions and the subdimensions of sexual self-confidence and sexual self-consciousness. Moreover, it was found that negative body evaluation mediates the relationship between childhood sexual abuse and sexual shyness. Recommendations include fostering healthy development of body image through well-regulated family and peer relationships, encouraging media to focus not on ideal body standards but on promoting body acceptance and healthy body awareness.