Dominant ve non dominant taraf alt ekstremite protezi kullanan amputelerde vücut imajının, hareket korkusunun ve mobilitenin karşılaştırılması
Comparison of body image, fear of movement and mobility in amputeets using dominant and non-dominant side lower extremity prosthesis
  1. Tez No: 978176
  2. Yazar: ABDULLAH GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dominant ve non-dominant taraf alt ekstremite protezi kullanan amputelerin vücut imajı, hareket korkusu (kinezyofobi) ve mobilite düzeylerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, İzmir'deki iki protez-ortez uygulama merkezine başvuran ve en az 6 aydır protez kullanan 20 unilateral alt ekstremite amputesi ile kesitsel ve gözlemsel bir yöntemle gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, amputasyon tarafına göre iki gruba ayrılmış ve vücut imajını değerlendirmek için Ampute Vücut İmajı Ölçeği (ABIS), hareket korkusunu ölçmek için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ve mobiliteyi belirlemek için Ampute Mobilite İndeksi (PLUS-M) kullanılmıştır. Veriler, SPSS 22 programıyla analiz edilerek p<0.05 anlamlılık düzeyi belirlenmiştir. Sonuçlar, non-dominant taraf amputasyonu olan bireylerin vücut imajı skorlarının anlamlı şekilde daha yüksek olduğunu ve dominant taraf amputasyon grubunun mobilite düzeyinin daha az olduğunu göstermiştir. Hareket korkusu açısından anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte, non-dominant gruptaki ortalama puanların daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, vücut imajı ile hareket korkusu, vücut imajı ile mobilite arasında pozitif, mobilite ile hareket korkusu arasında ise zayıf-orta düzeyde pozitif bir korelasyon tespit edilmiştir. Araştırma, amputasyon tarafının bireylerin vücut imajı ve mobilite düzeyleri üzerinde önemli bir etki yarattığını ortaya koymakta ve rehabilitasyon programlarının bu faktörü dikkate alarak özelleştirilmesini önermektedir. Bu karşılaştırmalı yaklaşım, alt ekstremite amputasyonuna sahip bir bireylerde taraf farkının klinik önemine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the body image, fear of movement (kinesiophobia), and mobility levels of amputees using dominant and non-dominant side lower extremity prostheses. A cross-sectional, observational study was conducted with 15 unilateral lower extremity amputees who applied to two prosthetic-orthotic fitting centers in Izmir and had been using prostheses for at least 6 months. Participants were divided into two groups according to the side of amputation, and the Amputee Body Image Scale (ABIS) was used to assess body image, the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) was used to measure fear of movement, and the Amputee Mobility Index (PLUS-M) was used to determine mobility. Data were analyzed using SPSS 22, and a significance level of p<0.05 was set. The results showed that individuals with non-dominant side amputations had significantly higher body image scores and the dominant side amputation group had lower mobility. While no significant difference was found in terms of fear of movement, the non-dominant group showed higher mean scores. Additionally, a positive correlation was found between body image and fear of movement, body image and mobility, and a weak-to-moderate positive correlation was found between mobility and fear of movement. The study demonstrates that the side of the amputation significantly impacts individuals' body image and mobility levels, and recommends tailoring rehabilitation programs to this factor. This comparative approach highlights the clinical significance of side differences in individuals with lower extremity amputations.