Distended Soul, Wounded Nature: Augustine and Irenaeus in an Environmental Genealogy of Sin
Gerilmiş Ruh, Yaralı Doğa: Günahın Çevresel Soybiliminde Augustinus ve İrenaeus
- Tez No: 978216
- Danışmanlar: DR. ERCÜMENT ASİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
1960'lar ve 70'lerde çevre bilincinin ortaya çıkışından bu yana modern insan, yeryüzündeki yuvasının kendi eliyle gerçekleşen tahribatıyla yüzleşmeye çalışmaktadır. Görünüşte türsel ölçekte kaçınılmaz hâle gelmiş ölümlülüğümüzü bertaraf etmek için o zamandan beri pek çok cevap ve çözüm önerilmiş, sınanmış ve bu yönde önemli kaynaklar tahsis edilmiş olsa da, söz konusu sorunların son derece sistematik, köklü ve kurumsal niteliği, bunları hâlâ aşılamaz kılmaktadır. Bu durum, bu öz-yaralayıcı toplumsal tahribatın felsefi ya da teolojik köklerine dair daha derin bir iç sorgulamaya yol açmış; meselenin odağını insan ruhunun içine ve/veya modern çağın diğer şiddet biçimlerini de doğuran modern düşüncenin dolambaçlı soy kütüklerine yerleştirmiştir. Bu çalışmada, Ernst Conradie'nin Redeeming Sin: Social Diagnostics Amid Ecological Destruction adlı kitabında ortaya koyduğu, insan ile insan-dışı arasındaki söz konusu uyumsuzluğun kökeninde günahın ve ilk günahın yatabileceği yönündeki özgül önerisini ele alıyorum. Günahın oynadığı merkezi rolü teslim etmekle birlikte, tartışmayı başka bir yöne çeviriyorum: insan hatası, ahlaki zaaf ya da kalıtsal bozulma anlamındaki günahtan ziyade, bizzat ilk günah öğretisinin yabancılaştırıcı niteliğine. Hippolu Augustinus okumalarından hareketle ve Dupre, Alliez, Arendt ve Gregory gibi düşünürlerin modernliğe dair soybilimsel anlatılarını kullanarak, bu çalışma Augustinusçu hamartiolojinin (günah öğretisinin) Batı entelektüel geleneği içindeki mirasını izler; Tanrı'dan uzaklaşma, psişik içsellik, bireycilik ve türetilmiş zaman gibi miras alınmış kavrayışların, insanlığı kozmostan yabancılaştıran ve yaratılışı kutsallığından arındıran bir dünya görüşünün şekillenmesine nasıl katkıda bulunduğunu ortaya koyar. Ardından, düşüş ve kurtuluştan ziyade yaratılış ve tamamlanma üzerine yoğunlaşan Lyonlu İrenaeus'un teolojisini Augustinus'unkisiyle karşılaştırarak, çalışma, Doğu'da bıraktığı miras Batı'nın modernliğe“geçiş”inden oldukça keskin biçimde ayrılan alternatif bir Hristiyan düşüncesi güzergâhını ana hatlarıyla çizer. Conradie, Dupre, Foltz, Cronon gibi ilahiyatçı ve filozoflarla ve Fraser'ın bir vaka incelemesiyle diyalog hâlinde olan bu çalışma, nihayetinde ekolojik krizin“düşmüş”insan doğasının bir belirtisinden ziyade, bizzat düşüş anlatısının yabancılaştırıcı sonuçlarıyla ayrılmaz biçimde bağlantılı olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the advent of environmental consciousness in the 1960's and 70's, modern man has tried to grapple with his self-inflicted destruction of his home on earth. Although many answers and solutions have since been proposed, tested, and funds allocated to resist what appears to be our immanent species-wide mortality, the egregiously systematic, deep-rooted and institutional nature of these problems make them seem yet unsurmountable. This led to a deeper soul-search as to the philosophical or theological roots of this self-inflicted societal injury, placing its locus within the human soul and/or within the tortuous genealogies of modern thought, the same which gave birth to other violence of the modern era. In this study I take up the particular proposal of Ernst Conradie in his book Redeeming Sin: Social Diagnostics Amid Ecological Destruction, that sin and original sin may be at root of such discord between man and the non-human. While conceding the central role that sin has played, I reroute the discussion to another direction—not sin as in human error, vice or inherited corruption, but in the alienating doctrine of original sin itself. Building on readings of Augustine of Hippo and employing genealogical accounts of modernity from the likes of scholars such as Dupre, Alliez, Arendt and Gregory, this study traces the legacy of Augustinian hamartiology through the Western intellectual tradition to reveal how inherited notions of estrangement from God, psychic interiority, individualism, and derived time helped to shape a worldview that alienated humanity from the cosmos and desacralized creation. Later, by contrasting Augustine's theology with that of Irenaeus of Lyons—who focuses on creation and consummation rather than fall and redemption—the study outlines an alternative trajectory of Christian thought whose legacy in the East diverged quite sharply from the Western“passage”to modernity. Engaging theologians and philosophers such as Conradie, Dupre, Foltz, Cronon and a case study by Fraser, this work ultimately argues that the ecological crisis, rather than a symptom of“fallen”human nature, is inextricably linked to the alienating consequences of the story of the fall itself.