Sübedey'in Moğol İmparatorluğu'nun kuruluşu ve genişlemesindeki rolü
Subutai's role in the foundation and expansion of the Mongol Empire
  1. Tez No: 978218
  2. Yazar: BAHADIR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
13. yüzyıl ile başlayarak dünya tarihinde derin sosyal, ekonomik ve siyasi etki bırakan Moğol İstilası, bozkırda dağınık halde yaşayan Moğol boylarının Cengiz Han tarafından birleştirilerek Moğol Ulusunun siyasi birliğinin sağlanması ile gerçekleşmiştir. Hem Moğol İstilasının hem de Moğol birliğinin sağlanmasının ana mümessili olan Cengiz Han, karakterinin haiz olduğu vasıflar ile bunu başarabilmiş olsa da onun yanında bulunan nitelikli kurmayların katkıları da son derece mühimdir. Bu önemli kurmaylardan biri de özellikle yürüttüğü seferlerdeki başarısı dolayısı ile Uriyangkhan boyundan Sübedey'dır. Sübedey, Timuçin henüz Cengiz Han olmadan evvel ona katılarak bozkır mücadelelerinde ve Moğol Ulusunun inşasında rol oynamıştır. Bozkırdaki siyasi birliğin 1206 yılında tamamlanmasının ardından yapılan Tangut ve Kin Seferlerinde tecrübe edinmiş ve Moğol ordusunun askerî pratiklerine bizzat şahit olmuştur. Bununla beraber özellikle Harzemşahlar üzerine yapılan sefer ile beraber Moğol ordusunun önde gelen kumandanlarından biri olmuştur. Türkistan, Çin, İran, Deşt-i Kıpçak, Rusya, Doğu ve Orta Avrupa'da Moğol ordularını kumanda ederek Moğol istilasının başat figürlerinden biri haline gelmiştir. Sübedey'in Moğol İmparatorluğu'nun Kuruluşu ve Genişlemesindeki Rolü başlıklı çalışmamızda, Sübedey'in üstlendiği kritik askerî görevler ve Moğol fetihlerindeki rolü incelenmiştir. Ayrıca, onun kökenine dair tartışmalar ve ana akım tarih yazımında kendisine atfedilen diğer iddialar da değerlendirilerek tarihî gerçeklik tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, birincil kaynaklar, çağdaş kronikler ve modern araştırmalar temel alınarak yürütülmüştür. Bu yol ve amaçla beraber Sübedey'in hayatı ve faaliyetleri incelenip analiz edilerek dünya tarihinin en önemli olgularından biri olan Moğol İstilasının muhteviyatına ışık tutmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Mongol Invasion, which began in the 13th century, had profound social, economic, and political effects on world history. It occurred when the scattered Mongol tribes of the steppes were unified by Genghis Khan, establishing the political unity of the Mongol nation. While Genghis Khan was the primary figure of both the Mongol invasion and the establishment of Mongol unity, the contributions of the commanders who stood by him were significant. One of these key commanders, known for his success in various campaigns, was Subutai. Subutai joined Temüjin before he became Genghis Khan. He played role in the steppe conflicts and helped Temüjin to become the Great Khan. After the completion of political unity in 1206, he gained experience firstly in the Tangut and Chinese campaigns and witnessed steppe warfare practices firsthand. Subutai emerged as one of the most prominent commanders of the Mongol army, especially following the campaigns against the Khwarezmian Empire. He commanded Mongol forces in wide and various regions including Central Asia, China, Iran, the Kipchak Steppe, Russia, Eastern and Central Europe, making him a central figure in the Mongol invasion. The study titled Subutaı's Role in the Foundatıon and Expansıon of the Mongol Empire analyzes his key military responsibilities and the vital role he played in Mongol conquests. It also addresses debates about his origins and other claims attributed to him in mainstream historical narratives. The study is based on primary sources, contemporary chronicles, and modern research.