Kalecilerde farklı kafein alım yöntemlerinin reaksiyon zamanı ve seçici dikkat performanslarına etkisinin incelenmesi
Examining the effects of different caffeine intake methodson reaction time and selective attention performance in goalkeepers
  1. Tez No: 978275
  2. Yazar: MURATHAN BURUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT ELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, kalecilerde farklı kafein alım yöntemlerinin reaksiyon zamanı ve seçici dikkat performansları üzerine etkisini incelemektir. Bu araştırmaya Türkiye Futbol Federasyonu'nun profesyonel futbol liglerinin alt yapısında aktif olarak lisanslı oynayan 30 futbol kalecisi gönüllü olarak katılmıştır. Kaleciler sakız yöntemi grubu (SYG) ve çalkalama yöntemi grubu (ÇYG) olarak rastgele iki grubu ayrılmıştır. Çalışmaya katılan kalecilerin Kalecilerin boy uzunluğu (cm) Seca 213 ile, vücut ağırlığı (kg) Tanita marka baskül ile reaksiyon ve seçici dikkat performansları Psychology Experiment Building Language (PEBL) Flanker Test Bataryası 2.1 kapsamında ölçülmüştür. Beden Kütle İndeksleri (BKİ) vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (cm) metre karesine (m2) bölünmesiyle hesaplanmıştır. Kalecilerden elde edilen verilen analizi için SPSS 26.0 paket programında tanımlayıcı istatistikler ve Bağımsız t-testi uygulanmıştır. Sakız formunda kafein verilen 15 kalecinin 11'inde doğru reaksiyon zamanına ve seçici dikkat performansına ilişkin anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p<0.05). Antropometrik değişkenlere göre incelendiğinde ise, reaksiyon zamanı ve doğru reaksiyon zamanı, vücut ağırlığı 75 kg ve altında olan kalecilerin, vücut ağırlığı 76 kg ve üstü olan kalecilere göre pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p<0.05). Sonuç olarak, farklı kafein alım yöntemlerinin kalecilerin reaksiyon zaman ve seçici dikkat parametleri üzerinde etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of different caffeine intake methods on reaction time and selective attention performance in goalkeepers. A total of 30 licensed goalkeepers, actively playing in the youth divisions of the Turkish Football Federation's professional football leagues, voluntarily participated in the study. The goalkeepers were randomly assigned into two groups: the Gum Method Group (GMG) and the Mouth Rinse Method Group (MRMG). The goalkeepers' height (cm) was measured using a Seca 213 stadiometer, body weight (kg) was measured with a Tanita scale, and their reaction time and selective attention performances were assessed through the Psychology Experiment Building Language (PEBL) Flanker Test Battery 2.1. Body Mass Index (BMI) was calculated by dividing body weight (kg) by the square of height (m²). For the analysis of the data obtained from the goalkeepers, descriptive statistics and Independent Samples t-tests were conducted using the SPSS 26.0 software package. Among the 15 goalkeepers who received caffeine in gum form, a significant difference was observed in correct reaction time and selective attention performance in 11 participants (p<0.05). When examined according to anthropometric variables, reaction time and correct reaction time were found to be significantly and positively different in goalkeepers with a body weight of 75 kg or below compared to those weighing 76 kg or above (p<0.05). In conclusion, different caffeine intake methods did not show an effect on the reaction time and selective attention parameters of goalkeepers.