Türkçe derslerinde akıcı okuma becerisinin geliştirilmesine yönelik sınıf öğretmenlerinin görüşleri
Classroom teachers' opinions on developing fluent reading skills in Turkish courses
  1. Tez No: 978282
  2. Yazar: DAMLA KÜLÜNK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin Türkçe dersinde akıcı okuma becerilerini geliştirmeye yönelik görüşlerini ortaya koymaktır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ordu ili Altınordu ilçesinde görev yapan 24 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmenler, öğrencilerin okuma ve akıcı okuma becerilerinin geliştirilmesinde tekrarlı okuma, sesli okuma, şiir ve tekerleme çalışmaları, dramatizasyon ve okuma tiyatrosu gibi stratejileri etkili bulmaktadır. Bununla birlikte, öğretmenlerin bu stratejileri uygularken çeşitli yapısal, program temelli ve çevresel zorluklar yaşadıkları da belirlenmiştir. Aile katılımı, öğrenci ilgisi ve öğretmen yeterliklerinin bu süreçte önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda akıcı okumaya dönük içeriklerin zenginleştirilmesi ve okul-aile iş birliğinin güçlendirilmesi yönünde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the opinions of classroom teachers about improving fluent reading skills in Turkish lessons. In the study where the qualitative research method was adopted, phenomenological design was used. The participants of the study consist of 24 classroom teachers working in Altınordu district of Ordu province in the 2024-2025 academic year. Data were collected through a semi-structured interview form and analyzed with the content analysis technique. According to the research findings, teachers find strategies such as repeated reading, reading aloud, poetry and rhyme studies, dramatization and reading theater effective in developing students' reading and fluent reading skills. However, it was also determined that teachers experienced various structural, program-based and environmental difficulties while implementing these strategies. It was determined that family participation, student interest and teacher competencies played an important role in this process. As a result of the research, suggestions were made for enriching the contents for fluent reading and strengthening school-family cooperation.