Bolu tünellerinde Yeni Avusturya tünelcilik yöntemi eleştirel bir yaklaşım
A Critical approach to the new Austrian tunelling methood in Bolu tunnels
- Tez No: 97830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
IV ÖZET Bolu Tünelleri belki de dünyada en zor jeolojik ve jeoteknik şartlara sahip bulunan birimler içinde açılmaktadır. Bolu Tünelleri' nde karşılaşılan temel sorun zeminin çok kötü jeolojik ve tektonik özellikler göstermesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle fıliş serileri ile yaygın fay zonlarında ciddi duraysızlık sorunlarıyla karşılaşılmıştır. Projelendirme işleri Prof.Dr.Golser ve arkadaşları tarafından Yeni Avusturya Tünel Açma Yöntemi (YATAY) prensiplerine göre yapılmaktadır. Prof.Dr.Golser'in YATAY'ın kurucularından olmasından dolayı da yöntemin Bolu Tünelleri'nde uygulanması ayrı bir önem taşımaktadır. Bu nedenle, Bolu Tünelleri'nde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara getirilen çözümlerin YATAY' a uygun olup olmadığı değerlendirilmiştir. Yerinde yapılan iki yıllık araştırma ve gözlemlere dayanılarak elde edilen sonuçlar ile YATAY'm gerçekte bir tünelcilik yöntemi olmadığı ve temel ilkelerin çoğunun tüm yeraltı yapılarında kullanıldığı açıklanmış ve YATAY ilkelerinin Bolu Tünelleri'nde yetersiz kaldığı belirlenmiştir. YATAY ilkeleri ile başarının sağlanamadığı kesimlerde tamamen YATAY prensiplerine aykırı olarak değerlendirilebilecek tahkimat sistemleri kullanılarak tünellerin duraylılığı sağlanmıştır. Sonuç olarak, YATAY'nin yetersiz kaldığı koşullarda ekonomik ve duraylı bir tünel açımının sağlanabilmesi için yeni bir tünelcilik yöntemi önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bolu Tünelleri, Yeni Avusturya Tünel Açma Yöntemi, Tünelcilik, Tünellerdeki Duraysızlık Problemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bolu Tunnels are driven in geological formations having probably the most difficult and complex geological and geotechnical conditions in the world. Main problems faced at Bolu Tunnels arise from the adverse geological and tectonic structure. Serious instability problems have been encountered especially in flyschoid series and in the proximity of fault zones. Design of Bolu Tunnels have been performed by Golser et.al. in accordance with the New Austrian Tunnelling Method (NATM). Project has a special importance due to fact that Prof. Golser is one of the establisher of the NATM. Therefore, the compatability of solutions offered to maintain stability to NATM principles is analysed. It is resolved at the end of the in situ investigation and observations carried out for two year at Bolu Tunnels that NATM is not an actual tunnelling method, since the main principles accounted for NATM are actually valid for every underground excavation. The principles of NATM is proved to be inadequate at Bolu Tunnels. Stability of the tunnels could only be maintained by the applications which are not in accordance with NATM. As a conclusion, a new tunneling method in order to maintain an economical and stable tunneling operation, where NATM is proved to be insufficient, is proposed. KEY WORDS: Bolu Tunnels, NATM, Tunnelling, Instability Problems in Tunnelling