Fârâbî'de Eğitim ve Erdemlilik
Education and Virtue in al-Fārābī
  1. Tez No: 978326
  2. Yazar: MUHAMMET KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
Özet
Antik Yunan Felsefesi ve İslâm düşüncesi bağlamında bir sentez oluşturmaya çalışan Ebu Nasr Muhammed bin Muhammed bin Tarhan bin Uzlug El-Fârâbî, sonraki dönemlere, ortaya koyduğu fikirler ve eserler bakımından zengin bir kaynak bırakmıştır. Özellikle mantık alanında yapmış olduğu çalışmalar sonucunda İkinci Öğretmen anlamında Muallim-i Sânî olarak tanınmıştır. Eğitimin, insanların yaşamında büyük bir öneme sahip olduğunu savunan Fârâbî, bu alanda müstakil bir çalışması olmamakla birlikte eserlerinde eğitim ve öğretim konusunda bilgiler sunmuştur. Ona göre, eğitim (te'dib) ve öğretim (et-ta'lim) kavramları birbirlerinin yerine kullanılmış olsa da konu ve yöntem olarak farklıdır. Öğretim, herhangi bir insanın yaptığı davranış sonucu, başka insanda bir yeteneğin ortaya çıkmasıyken eğitim, insanların ahlâkî erdemleri kazanması ile ilgilidir. Eğitim ve öğretimin karşılıklı gerçekleşen bir süreç olduğunu düşünürsek bunun bir tarafında öğreten diğer tarafında ise öğrenen bulunmaktadır. Bu bağlamda Fârâbî, öğrenenleri halk, öğretenleri ise yönetici olarak ikiye ayırır. Yöneticilerin ise ilki ve en mükemmeli olarak ilk reis ortaya çıkmaktadır. Onun yönetiminde ve kontrolünde erdemli şehir (el- Medinetü'l-fâzıla) oluşmaktadır. Bu sayede insanlar, amaçlamış oldukları nihai mutluluğa ulaşabilmektedirler. Özellikle Mebâdiü ârâi ehli'l-medîneti'l-fâzıla, es-Siyâsetü'l-medeniyye eserleriyle ideal toplum, Tahsîlü's-sa'âde ile mutluluğun nasıl kazanılması gerektiği hususunda önemli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmada, Fârâbî'nin din eğitimi alanında açıklamış olduğu felsefi düşünceleri günümüz dünyasındaki eğitim-öğretim faaliyetleri ile karşılaştırarak insanların ahlâkî erdemlere sahip birer birey olmalarını sağlayacak uygun bir din eğitiminin nasıl olması gerektiği ortaya konulacaktır. Bu nedenle onun çalışmaları, tümevarımsal bir yöntemle ele alınarak açıklayıcı araştırma yapılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Abu Nasr Muhammad ibn Muhammad ibn Tarkhan ibn Uzlug al-Farabi, who sought to make a synthesis in the context of Ancient Greek philosophy and Islamic thought, left behind a rich source of ideas and works for future generations. He is particularly known for his contributions to the field of logic and is recognized as the“Second Teacher”(Muallim al-Thani) after Aristotle. Al-Farabi believed that education holds great importance in human life. Although he didn't have a work that particularly on education, he provided insights on education and teaching in his writings. According to him, while the terms education (ta'dib) and teaching (ta'lim) are often used interchangeably, they differ in subject and method. Teaching refers to the act through which a person's action leads to the development of a skill in another, whereas education is concerned with acquiring moral virtues. Considering that education and instruction are mutual processes, one side involves the teacher and the other, the learner. In this context, Al-Farabi classifies learners as the public and teachers as rulers. Among rulers, the first and most perfect is the“First Leader.”Under his governance and supervision, the virtuous city (al-Madinah al-Fadilah) is formed. Through this, people can attain the ultimate happiness they aim for. Particularly through his works Mabadi Ara Ahl al-Madinah al-Fadilah and al-Siyasah al-Madaniyyah, he provides significant insights into the ideal society, and in Tahsil al-Sa'adah, into how happiness can be achieved. This study aims to present how an appropriate religious education that enables individuals to possess moral virtues should be structured by comparing Al-Farabi's philosophical thoughts on religious education with current educational practices. Therefore, his works will be examined through an inductive method in an attempt to conduct an explanatory research.