6. sınıf öğrencilerinin sürdürülebilirlikfarkındalıklarının incelenmesi ve öğretmenleriningörüşleri
Examination of sustainability awareness of 6th gradestudents and their teachers' opinions
  1. Tez No: 978379
  2. Yazar: DAMLA BULDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA KABATAŞ MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; fen bilimleri dersi kapsamında 6.sınıf öğrencilerinin sürdürülebilirlik farkındalıklarının incelenmesi ve öğretmenlerinin görüşlerini belirlemektir. Bu amaçla 2023- 2024 eğitim öğretim yılında Kastamonu ilinde görev yapmakta olan 6 Fen Bilimleri öğretmeni ve 277 altıncı sınıf öğrencisi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme ve“Sürdürülebilir Yaşama Yönelik Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin sürdürülebilirliğe yönelik farkındalıkları ve öğrencilere hangi uygulamalar ile sürdürülebilirlik bilincini katmaya çalıştıkları yarı yapılandırılmış görüşme ile belirlenmeye çalışılmıştır. Aynı öğretmen ile eğitim gören altıncı sınıf öğrencilerine ise“Sürdürülebilirlik Yaşama Yönelik Farkındalık Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçek; 20 maddeden oluşan, çevre, sosyal ve ekonomik olarak üç alt boyutu içeren 3'lü Likert ölçektir. Görüşmeler ses kayıt cihazı kullanılarak kaydedilmiş ve devamında transkript edilerek yazılı doküman haline getirilmiştir. Yazılı dokümanlar araştırmacı tarafından kodlanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; öğretmenlerin sürdürülebilirlik kavramını farklı şekilde tanımladıkları, fen bilimleri dersi öğretim programında sürdürülebilirlik konusunu çoğunlukla yetersiz buldukları, özellikle konunun son ünite olması, kazanım sayısının az olması, yeni bir kazanım olması ve uygulanan yöntem/tekniklerin eksikliğine vurgu yaptıkları görülmektedir. Öğretmenler, sürdürülebilir farkındalığı sağlamak adına derslerinde en fazla beyin fırtınası, düz anlatım ve video kullandıklarını belirtmişlerdir. Öğrencilere uygulanan anket sonucunda; öğrencilerin konuya dair bilgi sahibi oldukları, cinsiyete göre farkındalıklarının değişmediği fakat öğrencilerin başarı seviyesi ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Dahası başarılı öğrencilerin sürdürülebilirlik algılarının fen başarısı açısından diğer öğrencilere göre daha anlamlı farklar oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the sustainability awareness of 6th grade students and to determine teachers' opinions. For this purpose, 6 science teachers and 277 sixth grade students working in Kastamonu province in the 2023-2024 academic year were included in the study. Semi-structured interviews and the“Awareness Scale for Sustainable Living”were used as data collection tools within the scope of the study. The awareness of the teachers towards sustainability and the practices with which they tried to bring sustainability awareness to the students were tried to be determined with the semi-structured interview. The“Awareness Scale for Sustainable Living”was applied to the sixth grade students who were educated with the same teacher. The scale is a 3-point Likert scale consisting of 20 items and includes three sub-dimensions as environment, social and economic. The interviews were recorded using a voice recorder and then transcribed and turned into written documents. The written documents were coded by the researcher. According to the results obtained from the research; it is seen that teachers define the concept of sustainability differently, they mostly find the subject of sustainability insufficient in the science course curriculum, especially the subject being the last unit, the few achievements, being a new achievement and the lack of applied methods/techniques. Teachers stated that they mostly use brainstorming, plain narration and videos in their lessons in order to provide sustainability awareness. As a result of the survey applied to the students; it was determined that the students have knowledge about the subject, their awareness does not change according to gender but it is related to the students' success level. Moreover, it was determined that the sustainability perceptions of successful students create more significant differences in terms of science success compared to other students.