A cross-sectional study on the relationship between stara awareness and employee creativity: Moderating role of psychological resilience
Ayzera farkındalığı ve çalışan yaratıcılığı arasındaki ilişki üzerine kesitsel bir araştırma: Psikolojik dayanıklılığın düzenleyici rolü
  1. Tez No: 978380
  2. Yazar: KAWTHAR NADAH
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. UFUK BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı AYZERA (Akıllı Teknoloji, Yapay Zeka, Robotik ve Algoritmalar) farkındalığı ile çalışan yaratıcılığı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışma ayrıca psikolojik dayanıklılığın önemine dikkat çekmekte ve bu ilişki üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu amaçla, Fas'ın Fez kentindeki Hassan II Üniversitesi Hastanesi Merkezi'nde doktorlar, hemşireler, teknisyenler ve sekreterler dahil olmak üzere sağlık sektöründe çalışan 318 çalışandan Anket tekniği ile veri toplanmıştır. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirliklerini doğruladıktan sonra, hipotezler regresyon analizleri ile test edilmiştir. Sonuçlar AYZERA farkındalığı ile çalışan yaratıcılığı arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca psikolojik dayanıklılık bu ilişkiyi güçlendirmektedir, yani psikolojik olarak dayanıklı çalışanlar AYZERA'nın oluşturduğu tehditlere karşı daha yaratıcı tepki verme eğilimindedirler.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between STARA (Smart Technology, Artificial Intelligence, Robotics, and Algorithms) awareness and employee creativity. The study also highlights the importance of psychological resilience and investigates its impact on this relationship. For this purpose, a questionnaire technique was employed to collect data from 318 employees in the healthcare sector at the University Hospital Centre (CHU) Hassan II in Fez, Morocco, including doctors, nurses, technicians, and secretaries. After confirming the scales' validity and reliability, hypotheses were tested through regression analyses. The results indicate a positive relationship between STARA awareness and employee creativity. Moreover, psychological resilience strengthens this relationship, meaning that psychologically resilient employees tend to be more creative in response to the threats posed by STARA.