Tahmı̇n gözlem açıklama (TGA) yöntemı̇ne dayalı fen bı̇lı̇mlerı̇ öğretı̇mı̇nı̇n ı̇lkokul öğrencı̇lerı̇nı̇n bı̇lı̇msel çıkarım yapma becerı̇lerı̇ne etkı̇sı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
Investigating the effect of science teaching based on the prediction–observation–explanation (POE) method on primary school students' scientific reasoning skills
- Tez No: 978399
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNTAY TAŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde öğrenmede etkililiğin artırılması ve eğitim - öğretimde sorgulayan, karşılaştırma yapabilen, sebep sonuç ilişkisi kurabilen, zihni aktif öğrencilerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, Fen Bilimleri dersinde Tahmin- Gözlem- Açıklama (TGA) yönteminin ilkokul düzeyindeki öğrencilerin bilimsel çıkarım yapma becerisine etkisi incelenmiştir. Çalışmada deneysel desenlerden ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılı içinde öğrenim gören toplam 60 ilkokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına deney grubuna 30, kontrol grubuna 30 kişi dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Bilimsel Çıkarım Becerisi Ölçeği ve Demografik Özellikler Anketi kullanılmıştır. Bu ölçeğe göre puanların belirlenmesi için analitik puanlama rubriği kullanılmıştır. Veri analizi için parametrik ve parametrik olmayan teknikler birlikte kullanılmıştır. Çalışmada ulaşılan bulgulara göre TGA yöntemi uygulanan deney grubu öğrencilerinin son test ortalamasının (6,65±3,32) düz anlatım tekniği ile öğrenim gören kontrol grubu öğrencilerinin son test ortalamasından (4,5 ± 3,57) yüksek olduğu ve bu farkın istatistiksel anlamlılık düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgulara göre TGA yöntemi ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin bilimsel çıkarım yapma becerisi üzerinde anlamlı bir gelişme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In today's educational landscape, enhancing the effectiveness of learning and fostering students who can question, compare, establish cause-and-effect relationships, and actively engage their minds have become primary goals. This study investigates the effect of the Predict-Observe-Explain (POE) method in Science courses on the scientific reasoning skills of primary school students. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was employed. The study group consisted of a total of 60 primary school students enrolled in the 2024–2025 academic year. Of these, 30 students were assigned to the experimental group and 30 to the control group. Data were collected using the Scientific Reasoning Skills Scale and the Demographic Characteristics Questionnaire. An analytical scoring rubric was used to evaluate the scores obtained from the scale. Both parametric and non-parametric techniques were used in the data analysis process. According to the findings of the study, the post-test mean score of the experimental group students (6.65 ± 3.32), who were taught using the POE method, was higher than that of the control group students (4.5 ± 3.57), who were taught using the traditional lecture method, and this difference was found to be statistically significant. These results indicate that the POE method significantly improved the scientific reasoning skills of third-grade primary school students.