Yeni kariyer algısının iş performansına etkisinde iş güvenliğinin aracılık rolü
The mediating role of job security in the effect of new career perception on job performance
- Tez No: 978418
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yeni kariyer algısının iş performansı üzerindeki etkisini analiz etmek ve bu ilişkide iş güvenliği algısının aracı rolünü incelemektir. Günümüzde bireylerin kariyer yaklaşımları, geleneksel hiyerarşik yapılardan uzaklaşıp bireysel gelişim, esneklik ve değer odaklılık gibi unsurları ön plana çıkaran yeni kariyer anlayışlarına yönelmiştir. Bu bağlamda, Türkiye genelinde çeşitli sektörlerde çalışan bireylerden toplanan veriler, ilişkisel tarama modeli kapsamında değerlendirilmiş ve yapısal eşitlik modellemesi (SEM) ile analiz edilmiştir. Anket formunda yer alan ölçekler; yeni kariyer algısı, iş güvenliği ve iş performansı gibi temel boyutlara odaklanmıştır. Araştırma bulguları, yeni kariyer algısı ile iş performansı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, iş güvenliği algısının bu ilişkiyi doğrudan ve dolaylı olarak etkilediği; yani aracı değişken rolü üstlendiği belirlenmiştir. Sonuçlar, kurumların çalışanlarının kariyer beklentilerini karşılayacak, güvenli ve destekleyici iş ortamları sunmalarının performans düzeyini artırabileceğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda çalışma, hem insan kaynakları stratejilerine katkı sağlamakta hem de literatürde sınırlı olarak ele alınan bu üç değişken arasındaki ilişkiyi bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect of the new career perception on job performance and to examine the mediating role of job security perception in this relationship. Today, individuals' career approaches have moved away from traditional hierarchical structures and towards new career approaches that emphasize elements such as individual development, flexibility and value-orientedness. In this context, data collected from individuals working in various sectors across Turkey were evaluated within the scope of the relational screening model and analyzed with structural equation modeling (SEM). The scales in the survey form focused on basic dimensions such as new career perception, job security and job performance. The research findings show that there is a positive and significant relationship between the new career perception and job performance. At the same time, it was determined that job security perception directly and indirectly affects this relationship; in other words, it plays the role of a mediating variable. The results reveal that institutions can increase the performance level by providing safe and supportive work environments that will meet the career expectations of their employees. In this context, the study both contributes to human resources strategies and evaluates the relationship between these three variables, which are limitedly discussed in literature, with a holistic approach.