Medikal araştırmalarda kullanılan bazı istatistiksel modellerin çözümlenmesinde bir bayesci yaklaşım
Bayesian approach in solving some statistical models used in medical researchs
  1. Tez No: 97845
  2. Yazar: MİNE SELEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, 2x2 şeklindeki olumsallık tablolarına Bayesci yaklaşımı incelemek, vaka-kontrol denemelerinde risk oranının, odds oranının ve log odds oranının dağılımlarını elde etmek ve bu dağılımların log-normal dağılımına yaklaşımım tartışmaktır. Çalışmamn Birinci bölümü olan Giriş kısmından sonraki ikinci bölümde Bayes teoremi ve bazı önemli dağılımlar verilmiştir. Bu dağılımlarm Bayes teoremine göre önsel ve sonsal dağılımları araştırılmıştır. Bayesci güven aralığı ve Bayesci hipotez testi örnekler üzerinde incelenmiştir. Ayrıca Beta-Binom olabilirlik fonksiyonu yardımıyla önselin belirsiz olduğu durumlarda sonsalın hangi koşullar allında belirli olacağı araştuılmıştır. İlaç sektöründeki biyodenge denemelerinde çok sık kullanılan 2x2 tablolarına Bayesci yaklaşım genel olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, olumsallık tablolarında kullamlan çok değişkenli dağılımlar ile olumsallık tablosu şeklindeki verilerden elde edilen bazı tahminlerin naşü yorumlanıp kullanılacağı tartışılmıştır. Dördüncü bölümde, vaka-kontrol denemelerinde Bayes analizi incelenmiş ve Bayes yöntemiyle odds oram elde edilmiştir. Bu odds oram Klasik yöntemle bulunan değer ile karşılaştelmıştır. Ayrıca odds oranının önsel ve sonsal dağılımları bulunmuş ve log-normal dağılımına yaklaşımı incelenmiştir. Bir örnekle konu daha açık biçimde sunulmuştur. Son olarak Beşinci bölümde, Sincan ilçesine bağlı üç köyde 100 kişi üzerinde yapılan araştırmada tansiyon ve tansiyonu etkileyen bazı faktörler ile cinsiyetin tansiyona etkisi üzerine oluşturulan tablolar, Bayesci yaklaşımlarla nicelenmiş ve yoruml^nmştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this work is to investigate the Bayesian approach to the contingency tables in 2x2 forms, to obtain risk ratio, odds ratio and log-odds ratio distribution and discuss these distributions approach to the log-normal distribution in case-control studies. First part of this work is the introduction. In the second part after this introduction Bayesian theorem and some important distributions are given. The prior and posterior distributions are defined according to the Bayes theorem. Bayesian confidence interval and Bayesian hypothesis teşt are explained by examples. Besides in the situations where the prior is improper it is investigated by the help of Beta-Binomial probability function that, in which conditions posterior can be proper. Bayesian approach to the 2x2 tables which are used very often in the bioequivalenee trials in the drug industiy- is~studied generally. In the third part, it is discussed how multinomial distributions, which are used in contingency tables and some estimations obtained from data in the form of the contingency table, are interpreted. In the fourth part, Bayesian analysis in the ease-control trials is investigated and the odds ratio is obtained by Bayesian method. This odds ratio is compared with the ones obtained in the classical methods. Also prior and posterior distribuions of the odds ratio are found and their approach to the log- normal distribution is examined. The subject is presented more clearly with an example. Finally in the fifth part, in the research applied on 100 people in three villages of Sincan. Tables according to blood pressure and some factos affecting blood pressure and effect of the sex on the blood pressure is examined and discussed by the Bayesian approach.