Endonezya'da tüketici memnuniyeti, marka aşkı, marka sadakati ve tekrar satınalma niyeti arasındaki ilişki
The relationship between customer satisfaction, brand love, brand loyalty andrepurchase intention in indonesia
- Tez No: 978440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAROON MUZAFFAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Endonezya'daki Apple ürünü kullanıcıları arasında tüketici memnuniyeti, marka aşkı, marka sadakati ve tekrar satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Apple'ın küresel itibarına rağmen, bu değişkenlerin Endonezya gibi gelişmekte olan bir pazarın kendine özgü sosyoekonomik dinamikleri içinde nasıl etkileşime girdiğine dair çok az araştırma yapılmıştır. Nicel bir araştırma yaklaşımı kullanılarak, 320 Apple müşterisinden yapılandırılmış bir anket yoluyla veriler elde edilmiş ve tanımlayıcı istatistikler, korelasyon, güvenilirlik testleri ve regresyon analizini içeren SPSS ile işlenmiştir. Bulgular, tüketici memnuniyetinin yeniden satın alma niyeti ve marka sevgisi üzerinde büyük ve faydalı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ancak, tüketici memnuniyeti ile marka sadakati arasında ve marka sevgisi ile yeniden satın alma niyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca, marka sadakatinin yeniden satın alma niyeti ile negatif bir ilişkisi vardır. Çalışmanın bulguları, Endonezya'daki Apple kullanıcılarının memnun ve markaya duygusal olarak bağlı olsalar da, bu tür duygusal tepkilerin her zaman tutarlı sadakate veya tekrar satın alma davranışına dönüşmediğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, gelişmekte olan pazarlardaki müşteri davranışlarına ilişkin özel bilgiler sunarak ve duygusal bağlılığın her zaman tekrar satın alma ile ilişkili olmadığını vurgulayarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Pratik çıkarımlar, pazarlamacıların hizmet kalitesi ve tüketici ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş iletişim taktikleri yoluyla yüksek müşteri memnuniyetini sürdürmeleri ve marka sadakatini etkileyen ekonomiye dikkat etmeleri gerektiğini göstermektedir. Gelecekteki çalışmalar gelir, kültürel özdeşleşme ve ürün yorgunluğu gibi ılımlı değişkenleri incelemelidir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between Customer Satisfaction, brand love, brand loyalty, and repurchase intention among Apple product users in Indonesia. Despite Apple's global reputation, little research has been conducted into how these variables interact within the specific socioeconomic dynamics of an emerging market like Indonesia. Using a quantitative approach to research, data was obtained from 320 Apple customers using a structured questionnaire and processed with SPSS, which includes descriptive statistics, correlation, reliability tests, and regression analysis. The findings indicate that Customer Satisfaction has a huge and beneficial impact on repurchase intention and brand love. However, no significant relationship was discovered between Customer Satisfaction and brand loyalty, nor between brand love and repurchase intentions. Moreover, brand loyalty had a negative relationship with repurchase intentions. The study's findings reveal that, while Apple users in Indonesia may be satisfied and emotionally attached to the brand, such affective responses do not always convert into consistent loyalty or repeat purchase behavior. This study contributes to the literature by providing specific insights into customer behavior in emerging markets and emphasizing that emotional involvement is not always associated with repeat purchases. The practical implications indicate that marketers must maintain high customer satisfaction through service quality and communication tactics customized to consumer needs, as well as pay attention to economics that influence brand loyalty. Future studies should look into moderating variables such as income, cultural identification, and product fatigue.