Dış göç olgusu ile birlikte Kadifekale'de gerçekleşen sosyal ve mekânsal dönüşüm
Social and spatial transformation in Kadifekale with the external migration
  1. Tez No: 978481
  2. Yazar: BÜŞRA ÇETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÖZATEŞLER ÜLKÜCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında Kadifekale'de dış göç ile gerçekleşen mekânsal değişim ve dönüşüme odaklanılmıştır. Tarih boyunca farklı dönemlerde gerçekleşen göç hareketlerinden etkilenen Kadifekale, merkezi konumu ve düşük yaşam maliyeti sebebiyle göçmenlerin tercih ettiği bir semttir. Türkiye'de 1950'lerde hız kazanan iç göç sebebiyle pek çok bölgeden göçmenin yerleştiği Kadifekale, 1970'li yıllara gelindiğinde Doğu illerinden yoğun bir şekilde göç alarak 1980'li yıllarda çoğunluğunu Mardin kökenli göçmenlerin oluşturduğu bir semt haline gelmiştir. 2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş sebebiyle birçok Suriyeli sığınmacı ve mülteciye ev sahipliği yaptığı bilinen Kadifekale, günümüzde dış göç ile gelen göçmenlerin yoğun olarak yerleştiği bir yerleşim alanına dönüşmüştür. Son birkaç yıldır Afrikalı göçmenlerin de burada artış göstermesiyle birlikte Kadifekale'deki mekânsal ilişkilerin dış göç olgusundan nasıl etkilendiği merak konusu olmuştur. Bu sebeple çalışmanın temel amacı Kadifekale'de gerçekleşen mekânsal değişim ve dönüşümü ortaya çıkarmaktır. Bu doğrultuda bulgularından hareketle yanıtlanması beklenen araştırma soruları şunlardır: Kadifekale'de dış göç olgusu ile nasıl bir değişim ortaya çıkmıştır? Dış göç olgusu ile ortaya çıkan değişim mekânsal ilişkileri nasıl etkilemiştir? Dış göç mekânın fiziksel dokusunu nasıl etkilemiştir? Kadifekale sakinleri dış göç olgusu ile ortaya çıkan değişimi nasıl deneyimlemiştir? Kadifekale sakinlerinin göçmenler ile olan teması nasıldır? Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve 20 görüşmeci ile yarı yapılandırılmış görüşme iv gerçekleştirilmiştir. Kayıt altına alınan görüşme metinleri yazıya dökülerek temalara ayrılmış ve betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Görüşmelerin tamamı yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda Kadifekale'de dış göç olgusu ile birlikte mekânsal değişimler yaşandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis focuses on the spatial change and transformation caused by external migration in Kadifekale. Affected by migration movements at different periods throughout history, Kadifekale is a neighborhood preferred by immigrants due to its central location and low cost of living. Kadifekale, where immigrants from many regions settled due to the internal migration that accelerated in Turkey in the 1950s, received intense immigration from the Eastern provinces in the 1970s and became a neighborhood where the majority of immigrants originated from Mardin in the 1980s. Kadifekale, known to have hosted many Syrian asylum seekers and refugees due to the civil war that began in Syria in 2011, has now turned into a residential area densely populated by immigrants from abroad. With the increase in African immigrants in the last few years, it has become a matter of curiosity how spatial relations in Kadifekale are affected by external migration. Therefore, the primary aim of this study is to uncover the spatial change and transformation occurring in Kadifekale. The research questions to be answered based on the findings are as follows: What kind of change has occurred in Kadifekale due to external migration? How has the change resulting from external migration affected spatial relations? How has external migration affected the physical texture of the place? How have the residents of Kadifekale experienced the transformation brought about by external migration? What is the contact between Kadifekale residents and migrants? Qualitative research method was used in the study and semi vi structured interviews were conducted with 20 interviewees. The recorded interview texts were transcribed, divided into themes, and analyzed using descriptive analysis method. All interviews were conducted face-to-face. The research revealed that Kadifekale has experienced spatial changes due to external migration.