The role of online retailer website reviews in product design: a netnographic study for co-creation of the white goods market in Turkey
Ürün tasarımında çevrimiçi perakende web sitesi yorumlarının rolü: Türkiye'de beyaz eşya pazarının eş-tasarımı için netnografik bir çalışma
- Tez No: 978480
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Türkiye beyaz eşya pazarındaki yoğun rekabet ortamı, şirketlerin tüketici taleplerini karşılayabilmek için ürünlerini sürekli olarak iyileştirmelerini ve yeniden tasarlamalarını gerektirmektedir. Gerçek tüketiciler tarafından çevrimiçi perakende platformlarında paylaşılan yorumlar, oldukça geniş ve değerli bir tüketici içgörüsü kaynağı sunmaktadır; ancak bu geri bildirimlerin ürün tasarım süreçlerine etkin biçimde entegre edilmesi firmalar açısından hâlâ önemli bir zorluk teşkil etmektedir. Bu araştırma, çevrimiçi kullanıcı yorumlarının beyaz eşya tasarımında nasıl sistematik biçimde kullanılabileceğini ve Türkiye'deki müşteri tercihleri ile beklentilerine odaklanarak ürün iyileştirmelerine nasıl katkı sağlayabileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Netnografik yöntemler kullanılarak çevrimiçi platformlardaki tüketici geri bildirimleri analiz edilmiş, tüketicilerin en çok değer verdiği ürün özellikleri, yaygın sorun alanları ve tasarım geliştirme fırsatları belirlenmiştir. Araştırma, Türkiye'deki önde gelen perakende platformlarından çevrimiçi yorumları toplayıp analiz etmek için netnografik bir yaklaşım benimsemiştir. Temaları ortaya çıkarmak amacıyla metin madenciliği teknikleri uygulanmıştır. Bu yöntemler aracılığıyla, beyaz eşya ürün tasarımı için uygulanabilir içgörüler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the highly competitive Turkish white goods market, companies must continuously refine and redesign their products to meet consumer demands. Online retailer reviews from actual consumers represent a vast and valuable source of consumer insights; however, effectively integrating this feedback into product design remains a challenge for companies. This research seeks to address how online reviews can be systematically utilized to drive product improvements in white goods design, focusing on customer preferences and expectations in Turkey. By using netnographic methods to analyze consumer feedback on online platforms, this research identified which product features consumers value most, common pain points, and opportunities for design enhancement. The research uses a netnographic approach to collect and analyze online reviews from major retailer platforms in Turkey. Text mining techniques are applied to extract themes. Through these methods, the study distils actionable insights into white goods product design enhancements.