Farklı diş fırçası markalarının fırçalama ile mikroplastik salımının değerlendirilmesi
Evaluation of microplastic release from brushing with different toothbrush brands
- Tez No: 978496
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL TOYGAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Plastik parçacıklar hem ekolojik hem de insan sağlığı açısından artan bir endişe kaynağıdır. Bu çalışma, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan diş fırçası markalarının kullanım süresince açığa çıkardığı mikroplastik (MP) parçacıklarının nicel ve nitel özelliklerini belirlemek ve zamanla salım dinamiklerini modellemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, model zirkonyum ark üzerinde altı farklı markaya ait diş fırçalarıyla yedi gün boyunca günde iki kez fırçalama simülasyonları yapılmış; elde edilen parçacıklar morfolojik (şekil, boyut, renk) ve kimyasal açıdan optik mikroskop, FTIR-ATR ve µ-Raman spektroskopisiyle analiz edilmiştir. Bulgular, markalar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunduğunu göstermiştir (p<0,05). Günlük ortalama MP salımı 1–39 adet arasında değişmiş, parçacık boyutları 8–1995 µm aralığında tespit edilmiştir. Marka bazlı analizler sonucunda en az (TePe) ve en fazla (Banat) MP salan markalar seçilmiş; bu fırçalar, kullanım ömrünü temsil eden uzun dönemli simülasyon koşullarında değerlendirilmiştir. Banat markasında MP salımı başlangıçta 142 parçacık olup kümülatif olarak yaklaşık 324 MP'ye ulaşırken, TePe'de 3 MP'den başlayarak 10 MP civarında sabitlenmiştir. Elde edilen zaman serisi verileri önce doğrusal regresyon modeliyle incelendiğinde MP salım mekanizmasını açıklamada yetersiz kalırken (TePe R2: 0.744 ve Banat R2:0.408), doğrusal olmayan modellerden (birinci derece, elovich, weibull) TePe için kümülatif verilere göre Elovich (R² = %96.15, RMSE: 0.384) Banat için ise birinci derece modeli (R² = %99.02, RMSE: 4.941) en yüksek uyum katsayılarına ulaşılmıştır. Risk değerlendirmesi kapsamında hesaplanan günlük MP emisyonu ve polimer tehlike indeksi, düzenli diş fırçası kullanımının bireysel açıdan dikkate değer bir MP kaynağı oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plastic particles are a growing concern for both the environment and human health. This study was conducted to determine the quantitative and qualitative characteristics of microplastic (MP) particles released during the use of different toothbrush brands commonly used in Turkey and to model the release dynamics of these particles over time. In the study, brushing simulations were performed twice daily for seven days using toothbrushes from six different brands on a zirconia model arch; the particles obtained were analyzed morphologically (shape, size, color) and chemically using optical microscopy, FTIR-ATR, and µ-Raman spectroscopy. The findings showed statistically significant differences between brands (p<0.05). The average daily MP release ranged from 1 to 39 particles, and particle sizes were detected in the range of 8–1995 µm. Following brand-based screening analyses, the brands releasing the least (TePe) and the most (Banat) MP were selected and evaluated in long-term simulations (90 days) representing the toothbrush's lifespan under the same conditions. In the Banat brand, MP release initially consisted of 142 particles and cumulatively reached approximately 324 MP, while in TePe it started at 3 MP and stabilised at around 10 MP. When the obtained time series data were first analysed using a linear regression model, it proved insufficient in explaining the MP release mechanism (TePe R²: 0.744 and Banat R²: 0.408). However, among the non-linear models (first-degree, Elovich, Weibull), the Elovich model (R² = 96. 15, RMSE: 0.384) for TePe and the first-degree model (R² = 99.02%, RMSE: 4.941) for Banat achieved the highest fit coefficients. The daily MP emission and polymer hazard index calculated as part of the risk assessment concluded that regular toothbrush use constitutes a significant source of MP from an individual perspective.