Dini tutumun bilinçli farkındalık düzeyine etkisi
The effect of religious attitude on the level of mindfulness
  1. Tez No: 978531
  2. Yazar: DENİZ KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD KISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada yetişkin bireylerin dini tutum ile bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın problemi“Bireylerin dini tutumları ile bilinçli farkındalık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?”şeklindedir. Bu araştırmanın amacı, dini tutum ile bilinçli farkındalık arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında 79 katılımcıya Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Dini Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Ölçek puanlarının bağımsız değişkenlere göre nasıl farklılaştıklarını belirlemek amacıyla“Bağımsız Örneklem T-Testi (Independent Sample T-Test)”ve“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla ”Pearson Korelasyon Analizi" yapılmıştır. Araştırma sonucunda dini tutum ve bilinçli farkındalık arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bilinçli farkındalık puanları cinsiyet, yaş, eğitim durumu, ekonomik gelir düzeyi, medeni hal, yaşanan yerleşim birimi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Dini tutum puanları cinsiyet, yaş, eğitim durumu, ekonomik gelir düzeyi, medeni hal, yaşanan yerleşim birimi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between adult individuals' religious attitudes and their levels of mindfulness. The research problem is formulated as follows:“Is there a significant relationship between individuals' religious attitudes and their levels of mindfulness?”The aim of this study is to reveal the nature of the relationship between religious attitude and mindfulness. Within the scope of the study, the Mindfulness Scale and the Religious Attitude Scale were administered to 79 participants. In order to determine how the scale scores varied according to independent variables, the Independent Sample T-Test and One-Way ANOVA were used. Additionally, Pearson Correlation Analysis was conducted to identify the relationships between the variables. The results showed that there was no significant relationship between religious attitude and mindfulness. Mindfulness scores did not differ significantly based on gender, age, educational background, economic income level, marital status, or place of residence. Likewise, religious attitude scores did not show a significant difference based on these variables.