Tereke kayıtlarına göre XVIII. yüzyılın ilk yarısında Antep'te yeniçerilerin sosyo-ekonomik durumu
The socio-economic status of the janissaries in Antep in the first half of the 18th century according to estate records
- Tez No: 978567
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
XVIII. yüzyılda büyük bir değişime uğradıkları görülen yeniçerilerin sadece ocak içerisinde değil toplumun her kesiminde etkilerinin olduğu görülmektedir. Bu değişim sonucunda yeniçeriler, öncekine göre bambaşka bir hayat tarzına geçmişlerdir. Yaptıkları evlilikler, meslekleri, sahip oldukları mal varlıkları ve başka birçok konuda toplum ile bir bütünlük oluşturmuşlardır. Yapılan çalışmada yeniçerilerin sahip oldukları terekeler üzerinden yeni hayat tarzları incelenmiştir. Bu incelemeyi yapabilmek adına XVIII. yüzyılın ilk yarısı Antep'ine ait Şeriyye Sicillerindeki yeniçeri terekeleri kullanılmıştır. Çalışmaya 41 Şeriyye Sicili ve bu sicillerin içerisindeki 111 adet yeniçeri terekesi kaynaklık etmiştir. Terekeler kişinin öldüğü sıradaki mal varlığının neredeyse tümünü tespit edebilmeyi sağlayan, bu anlamda bilgi edinilebilecek birincil kaynaklardır. Terekeler, tereke sahibinin sosyal ve ekonomik hayattaki yerini tespit edebilmek için yeterli veriler sunmaktadır. Bu çalışmada, elde edilen bu veriler ışığında yeniçerilerin XVIII. yüzyılın ilk yarısında Antep'teki yeni yaşam tarzlarına ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is evident that the Janissaries, who underwent a major transformation in the 18th century, had an impact not only within their own ranks but also across all segments of society. As a result of this transformation, the Janissaries adopted a lifestyle that was completely different from their previous one. They integrated into society in terms of their marriages, professions, property holdings, and many other aspects. This study examines the new lifestyle of the Janissaries through their estates. To conduct this examination, the estates of Janissaries recorded in the Shari'a Registers of Antep from the first half of the 18th century were used. The study draws on 41 Shari'a Registers and 111 Janissary estates contained within these registers. Estates are the most important sources of information, as they allow us to determine almost all of a person's property at the time of their death. They provide sufficient data to determine the estate owner's place in social and economic life. In this study, based on the data obtained, an attempt was made to shed light on the new lifestyles of the Janissaries in Antep in the first half of the 18th century.