Epiretinal membran cerrahisinde prognozu etkileyen faktörler
- Tez No: 743760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER CEBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Epiretinal membran (ERM) cerrahisi sonrası görme keskinliğine, preoperatif faktörler ve optik koherens tomografi (OKT) bulgularının etkilerinin incelenmesi. Gereç ve Yöntem: İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında Ocak 2013-Ocak 2021 arasında idiyopatik ERM nedeniyle pars plana vitrektomi (PPV) uygulanan hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Postoperatif 1.ay, 3.ay, 6.ay ve 12.ay kontrollerine düzenli gelen ve OKT görüntüleri bulunan toplam 47 hastanın 47 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, cerrahi özellikler, preoperatif ve postoperatif muayene bulguları, OKT bulguları (santral makula kalınlığı (SMK), subfoveal retina kalınlığı, subfoveal koroid kalınlığı, intraretinal kistik değişiklikler, eksternal limitan membran (ELM) ve elipsoid zon (EZ) bütünlüğü, retinoskizis, ektopik foveal iç katmanlar, retina iç katmanlarının dezorganizasyonu (DRIL), lameller delik-psödohol, retinal herniasyon, subretinal sıvı (SRS), hiperreflektif noktalar) retrospektif olarak incelendi. Cerrahi sonrası en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinde (EİDGK) artış fonksiyonel başarı olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya 47 hastanın 47 gözü dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 64,93±8,83 idi. Hastaların cerrahi öncesi EİDGK (logMAR) değeri ortalama 0,56±0,28 iken cerrahi sonrası son muayenede 0,31±0,33 idi. EİDGK (logMAR) değerindeki değişim 1.ayda istatistiksel olarak anlamlı değilken (p>0,05), 3.aydan itibaren (3.ay, 6.ay, 12.ay, son muayene) istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı (p=0,002; p=0,002; p=0,001; p=0,001; p0,05). Sonuç: İdiyopatik ERM hastalarında PPV uygulanarak ERM'nin soyulması güvenilir ve etkinliği kanıtlanmış bir cerrahi tedavi yöntemidir. Ameliyat öncesi bazı faktörler ve OKT bulguları incelenerek görsel prognoz hakkında fikir edinmek mümkündür. Hasta yaşı, EZ bütünlüğü ve subfoveal koroid kalınlığının fonksiyonel başarıyı etkileyebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effects of preoperative factors and optical coherence tomography (OCT) findings on visual acuity after epiretinal membrane (ERM) surgery. Materials and Methods: The patients who underwent pars plana vitrectomy (PPV) for idiopathic ERM between January 2013 and January 2021 in the Department of Ophthalmology, I.U. Istanbul Medical Faculty were reviewed retrospectively. A total of 47 eyes of 47 patients with regular follow-up visits and OCT recordings at the 1st, 3rd, 6th, and 12th months postoperatively were included in the study. Demographic characteristics of patients, surgical characteristics, preoperative and postoperative examination findings, OCT findings (central macular thickness (CMT), subfoveal retinal thickness, subfoveal choroidal thickness, intraretinal cystic changes, external limiting membrane (ELM) and ellipsoid zone (EZ) integrity, retinoschisis, ectopic foveal inner layers, disorganization of inner retinal layers (DRIL), lamellar hole-pseudohole, retinal herniation, subretinal fluid (SRS), hyperreflective spots) were examined retrospectively. An increase in best corrected visual acuity (BCVA) after surgery was accepted as functional success. Results: 47 eyes of 47 patients were included in the study. The mean age of the patients was 64.93±8.83. While the mean BCVA (logMAR) value of the patients was 0.56±0.28 before surgery, it was 0.31±0.33 at the last post-operative examination. While the change in BCVA (logMAR) value was not statistically significant at the 1st month (p>0.05), a statistically significant decrease was found since the 3rd month (3rd month, 6th month, 12th month, last visit) (p=0.002; p=0.002; p=0.001; p=0.001; p0.05). Conclusion: ERM peeling with PPV is a safe and efficient surgical treatment method in idiopathic ERM patients. It is possible to have an idea about the visual prognosis by examining some factors and OCT findings before surgery. It has been observed that patient age, EZ integrity and subfoveal choroidal thickness may affect functional success.