Sağ el tablatürünün klasik gitar tekniğine katkıları
Contributions of right-hand tablature to classical guitar technique
  1. Tez No: 978588
  2. Yazar: GÖKHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELİNA KUYUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Gitar Sanat Dalı
Özet
Bu tez, klasik gitar eğitiminde sağ elin bağımsız teknik gelişimini desteklemek amacıyla geliştirilen özgün bir sağ el tablatür sistemi sunmaktadır. Çalışma, tarihsel müzik yazısı biçimleri, klasik gitar tekniğinin evrimi ve pedagojik uygulama örnekleri çerçevesinde yapılandırılmıştır. Üç bölümden oluşan bu araştırma hem tarihsel bağlamı hem de çağdaş gitaristlerin ihtiyaçlarını dikkate alarak sistematik bir öneri getirmeyi hedeflemektedir. İlk bölümde, Orta Çağ'dan Barok döneme kadar Avrupa'da yaygınlaşan lavta, vihuela ve teorbo gibi telli çalgılar için geliştirilmiş tablatür sistemleri incelenmiştir. Almanca, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca tablatür biçimleri karşılaştırılmış; bu sistemlerin, sesin nasıl elde edileceğine dair doğrudan bilgi sunan“parmak notasyonu”anlayışına dayandığı vurgulanmıştır. Lavta tablatürlerinin icraya yönelik pratikliği, çağdaş klasik gitar eğitimi için ilham verici bir model olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, klasik gitarın teknik ve yapısal evrimi tarihsel bir perspektifle analiz edilmiştir. Vihuela'dan altı telli modern gitara uzanan süreçte sağ el tekniklerindeki dönüşüm ayrıntılı biçimde ele alınmış; rasgueado, punteado ve campanella gibi tekniklerin tarihsel kökenleri tartışılmıştır. Francisco Tárrega, Sor, Aguado, Giuliani ve Villa-Lobos gibi önemli figürlerin sağ el yaklaşımları incelenmiş, modern gitarın ortaya çıkışında Antonio de Torres'in etkisine özel yer verilmiştir. Üçüncü bölüm, sağ el tablatürü sisteminin yapısını, sembolik gösterimini ve pedagojik uygulanabilirliğini ortaya koymaktadır. Altı telli porte benzeri çizgiler üzerinde sağ el parmakları (p, i, m, a) açıkça gösterilmekte; ritmik değerler geleneksel nota biçimiyle entegrasyon hâlinde sunulmaktadır. Sistem, deneysel olarak on kişilik bir gitar öğrencisi grubuyla test edilmiş; öğrencilerle Giuliani, Tárrega, Sor, Brouwer, Barrios ve Villa-Lobos gibi bestecilere ait eserler bu sistemle çalışılmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin sağ el farkındalıklarının ve teknik performanslarının belirgin biçimde geliştiğini iigöstermektedir. Bu tez, tarihsel müzik yazılarından beslenen, teknik ihtiyaçlara doğrudan karşılık veren ve çağdaş gitar pedagojisinde uygulanabilirliği yüksek bir notasyon sisteminin önerisini sunarak hem kuramsal hem de pratik anlamda katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an original right-hand tablature system designed to support the independent technical development of the right hand in classical guitar education. The study is structured within the framework of historical notational models, the evolution of classical guitar technique, and pedagogical application examples. Comprising three main sections, the research aims to offer a systematic proposal that addresses both historical context and the practical needs of contemporary guitarists. The first section examines tablature systems developed for plucked string instruments such as the lute, vihuela, and theorbo, widely used in Europe from the Middle Ages through the Baroque period. German, Italian, French, and Spanish tablature formats are compared, with emphasis on their direct“finger notation”logic, which indicates how a sound is to be produced rather than its acoustic result. The practical orientation of these tablature systems is considered a valuable pedagogical model for modern guitar instruction. The second section analyzes the technical and structural evolution of the classical guitar from a historical perspective. It traces the transformation of right-hand techniques from vihuela to the six-string modern guitar, discussing the origins of methods such as rasgueado, punteado, and campanella. The right-hand approaches of figures like Francisco Tárrega, Sor, Aguado, Giuliani, and Villa-Lobos are examined, with special attention to the influence of Antonio de Torres in shaping the modern guitar. The third section introduces the structure, symbolic representation, and pedagogical applicability of the right-hand tablature system. Six horizontal lines representing the guitar strings are used, with each right-hand finger (p, i, m, a) clearly indicated. Rhythmic values are integrated using traditional notation. The system was experimentally applied to a group of ten guitar students, who studied selected works by Giuliani, Tárrega, Sor, Brouwer, Barrios, and Villa-Lobos using this method. Results show notable ivimprovement in students' right-hand awareness and technical performance. This thesis proposes a notational system that draws from historical traditions, directly addresses technical needs, and offers a pedagogically practical solution for modern classical guitar education.