İstatistik eğitimi alanındaki bilimsel eğilimlerin incelenmesi: Bibliyometrik bir analiz
Examining scientific trends in statistics education: A bibliometric analysis
- Tez No: 978590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ÖZGELDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, istatistik eğitimi alanında son kırk beş yılda şekillenen bilimsel üretim eğilimlerini, tematik odakları ve uluslararası iş birliği örüntülerini bibliyometrik bir çerçevede incelemektedir. Araştırmanın verileri, Web of Science Core Collection'da 1980–2025 yılları arasında yayımlanan 1.570 makaleden oluşmaktadır. Veriler, alanın genel yönelimlerini nicel olarak görünür kılmak amacıyla bibliyometrik analiz teknikleriyle çözümlenmiş; VOSviewer aracılığıyla yayın ve atıf sayıları, en üretken ülkeler ile kurumlar, yazar iş birliği ağları ve anahtar kelime eş-oluşum haritaları oluşturulmuştur. Bulgular, hem yayın hacmi hem de atıf etkisi bakımından ABD, Avustralya ve İngiltere'nin belirgin biçimde öne çıktığını göstermektedir. Üretimde etkin kurumların farklı kıtalara yayılması alanın küresel niteliğini teyit ederken, yazarlar arası etkileşimin çoğunlukla bölgesel kümelenmeler üzerinden ilerlediği görülmüştür. Tematik analiz, alanın çekirdeğinde statistics education, teaching statistics ve data visualization gibi yerleşik kavramların konumlandığını; buna karşılık data science, computational thinking, data literacy, informal statistical inference, professional development, teacher education, statistical reasoning ve TinkerPlots gibi güncel temaların hızla güç kazandığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak istatistik eğitimi literatürü, köklü pedagojik temellerini korurken veri odaklı düşünme kültürü, dijital teknolojilerin öğretime entegrasyonu ve öğretmenlerin mesleki gelişimini destekleyen yaklaşımlar etrafında daha bütüncül, esnek ve yenilikçi bir yapıya evrilmektedir. Bu çalışmanın bulguları, program geliştirme, öğretmen eğitimi ve öğrenenlerin istatistiksel akıl yürütmesini destekleyen tasarımlar için somut yönelimler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the scientific production trends, thematic foci, and international collaboration patterns that have shaped the field of statistics education over the past forty-five years within a bibliometric framework. The research data consist of 1,570 articles published between 1980 and 2025 in the Web of Science Core Collection. The data were analyzed using bibliometric analysis techniques to quantitatively reveal the general tendencies of the field, and publication and citation counts, the most productive countries and institutions, author collaboration networks, and keyword co-occurrence maps were created through VOSviewer. The findings indicate that the United States, Australia, and the United Kingdom stand out significantly in terms of both publication volume and citation impact. While the distribution of active institutions across different continents confirms the global nature of the field, it was observed that author interactions generally progress through regional clusters. The thematic analysis revealed that established concepts such as statistics education, teaching statistics, and data visualization are located at the core of the field, whereas contemporary themes such as data science, computational thinking, data literacy, informal statistical inference, professional development, teacher education, statistical reasoning, and TinkerPlots have rapidly gained strength. As a result, the statistics education literature, while preserving its deep pedagogical foundations, is evolving into a more holistic, flexible, and innovative structure shaped around data-driven thinking, the integration of digital technologies into teaching, and approaches that support teachers' professional development. The findings provide concrete directions for curriculum development, teacher education, and the design of learning environments that foster students' statistical reasoning.