Özel gereksinimli bireyleri konu alan çocuk romanlarının incelenmesi
Analysis of children's novels addressing individuals with special needs
  1. Tez No: 978596
  2. Yazar: YASEMİN AYDIN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Özel gereksinimli bireyleri anlamak, onların toplumsal uyumuna yardımcı olmak toplumun her ferdinde olması gereken bir özelliktir. Bu özelliklerin, insanlara öğretilmesinde edebiyatın önemli bir rolü vardır. Özellikle çocuk edebiyatı bunların erken yaşta öğrenilip davranış olarak kalıcı hale gelmesinde kritik bir öneme sahiptir. Bu yüzden özel gereksinimli bireyleri konu alan çocuk romanları sadece edebi bir eser değil aynı zamanda toplumların farklılıklara saygısını inşa eden bir araçtır. Bu çalışmanın amacı özel gereksinimli bireyleri konu olan çocuk romanlarını incelemektir. Araştırmada kitap satış sitelerinde en çok satan, özel gereksinimli bireyleri konu alan 14 çocuk romanı doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmanın verilerinin toplanması için literatürdeki bazı çalışmalardan oluşturulan kitap inceleme formu kullanılmıştır. Formdaki belirlenen başlıklara göre kitaplar incelenmiştir. Elde edilen veriler betimsel ve içerik analiz yöntemiyle temalara ayrılıp yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre kitaplar özel gereksinimli bireylerin zorluklara karşı mücadele ettiklerini, toplumda var olmak için çaba sarf ettiklerini, toplumsal kabulün, farklılıklara saygı duyulmasının, aile ve arkadaş desteğinin onlar için ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Sonuç olarak özel gereksinimli bireyleri konu alan çocuk romanlarının empati, sosyal adalet duygularını geliştirmede, kapsayıcı bir toplum anlayışı oluşturmada işlevsel olduğu düşünülmektedir. Çalışma yazarlar, eğitimciler ve politika yapıcılara çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding individuals with special needs and supporting their social integration is a characteristic that every member of society should possess. Literature plays a crucial role in teaching people these qualities. Children's literature, in particular, is critical in ensuring these are learned at an early age and become established as behaviors. Therefore, children's novels about individuals with special needs are not only literary works but also tools for building respect for differences within societies. The purpose of this study is to examine children's novels featuring individuals with special needs. Fourteen best-selling children's novels about individuals with special needs, available on bookstores, were examined using document analysis. A book review form, developed from various studies in the literature, was used to collect the research data. The books were reviewed based on the topics identified in the form. The resulting data was then divided into themes and interpreted using descriptive and content analysis methods. According to the findings, the books emphasize the struggles of individuals with special needs against challenges, their efforts to exist in society, and the importance of social acceptance, respect for differences, and the support of family and friends. Consequently, children's novels about individuals with special needs are believed to be effective in fostering empathy, social justice, and fostering an inclusive understanding of society. The study offers several recommendations for writers, educators, and policymakers.