Özel gereksinimli bireyleri konu alan çocuk kitaplarıyla yapılan etkileşimli okuma temelli programın sosyal kabule etkisi
The effect of interactive reading-based program with children's books about individuals with special needs on social acceptance
  1. Tez No: 971563
  2. Yazar: SÜMEYRA BAŞEKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, özel gereksinimli bireyleri konu alan çocuk kitaplarının etkileşimli kitap okuma yöntemiyle sunulmasının, okul öncesi dönemdeki tipik gelişim gösteren çocukların sosyal kabul düzeyleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Etkileşimli kitap okuma, çocuğun kitapla ve okuyucuyla etkileşim içinde olduğu, sorular yoluyla aktif katılımının sağlandığı, sözel ve sosyal gelişimi destekleyen yapılandırılmış bir yöntemdir. Bu bağlamda, erken çocukluk döneminde kapsayıcı eğitimi desteklemek üzere, özel gereksinimli bireyleri konu alan resimli kitapların etkileşimli okuma yöntemi ile sunulması önemli bir araç olarak değerlendirilmiştir. Araştırma, Tokat il merkezinde yer alan bağımsız iki anaokulundaeğitime devam eden toplam 65 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. 65 çocuğun; 34'ü deney grubunu, 31'i ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma, ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Deney grubuna, 7 tane özel gereksinimli bireyleri konu alan çocuk kitabı, 21 oturum süresince, 7 hafta boyunca haftada üç oturum olacak şekilde“Etkileşimli Kitap Okuma Temelli Etkinlikler Programı”yöntemiyle sunulmuştur. Veriler, Okul Öncesi Kabul Ölçeği (ASK-R) aracılığıyla toplanmış, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, deney grubundaki çocukların sosyal kabul düzeylerinde anlamlı bir artış olduğu görülmüştür. Ön test ve son test sonuçları arasında deney grubunun lehine anlamlı farklar bulunmuş; ayrıca kalıcılık testiyle elde edilen bulgular, uygulamanın kalıcılığına işaret etmiştir. Buna karşılık kontrol grubunda anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Bu sonuçlar,“Etkileşimli Kitap Okuma Temelli Etkinlikler”yöntemiyle yapılan uygulamaların, çocukların özel gereksinimli akranlarına karşı daha olumlu tutum geliştirmelerine katkı sunduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırma, okul öncesi eğitim ortamlarında kapsayıcı eğitimi desteklemek amacıyla yürütülen uygulamalı çalışmalara özgün bir katkı sağlamaktadır. Bulgular, öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarında özel gereksinimli bireylerle ilgili nitelikli ve yapılandırılmış içerikleri kullanmalarının önemini vurgularken, alanyazında sınırlı sayıda bulunan benzer araştırmalara da temel oluşturacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of presenting children's books about individuals with special needs through interactive book reading on the social acceptance levels of typically developing preschool children. Interactive book reading is a structured method in which the child interacts with the book and the reader, actively participates through questions, and supports verbal and social development. In this context, in order to support inclusive education in early childhood, presenting picture books about individuals with special needs through interactive reading method is considered as an important tool. The study was conducted with a total of 65 children attending two independent kindergartens in Tokat city center. Of the 65 children, 34 were in the experimental group and 31 were in the control group. The study was conducted with a quasi-experimental design with pretest-posttest control group. Seven children's books about individuals with special needs were presented to the experimental group with the“Interactive Book Reading Based Activities”method for 21 sessions, three sessions per week for 7 weeks. Data were collected through the Preschool Acceptance Scale (ASK-R) and analyzed using the SPSS program. As a result of the study, it was observed that there was a significant increase in the social acceptance levels of the children in the experimental group. Significant differences were found between the pre-test and post-test results in favor of the experimental group; in addition, the findings obtained with the retention test pointed to the permanence of the application. On the other hand, no significant change was found in the control group. These results revealed that the“Interactive Book Reading-Based Activities”method contributed to children's more positive attitudes towards their peers with special needs. This study makes a unique contribution to the practical studies conducted to support inclusive education in preschool education settings. The findings emphasize the importance of teachers' use of qualified and structured content related to individuals with special needs in their classroom practices, and also serve as a basis for similar studies, which are limited in the literature.