C-reaktif protein/albumin oranının üst gastrointestinal sistem kanaması nedeniyle endoskopi yapılan hastalarda forrest sınıflaması ile ilişkisi
Relationship of C-reactive protein/albumin ratio with the forrest classification in patients who have undergone endoscopy due to upper gastrointestinal system bleeding
- Tez No: 978612
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı peptik ülserde yeniden kanama için endoskopik sınıflama sistemi olan Forrest sınıflaması ile biyokimyasal belirteçlerin özellikle C-reaktif protein albümin oranı (CAO) ile birlikte kullanımı sonucunda hastaların risk düzeyini daha doğru belirlemek olacaktır. Yöntem: Kesitsel tipte olan bu çalışma, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 1 Ocak 2020 - 1 Ocak 2025 tarihleri arasında başvuran GİS kanaması şüphesi ile endoskopi yapılan olguların dosyalarının retrospektif olarak değerlendirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Kriterlere uyan 179 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların endoskopi öncesi yapılan biyokimyasal testelerindeki belirteçler ile endoskopi sonucunda karar verilen Forrest sınıflamasındaki yerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda dahil edilme kriterlerini karşılayan 179 hasta bulunmaktadır. Hasta grubu, 126 erkek (%70,4) ve 53 kadından (%29,6) oluşmaktadır. Hastaların yaş ortalaması 57,80±20,29 yıl olup, yaş aralığı 18 ile 95 arasındadır. Hastaların başvurusundan endoskopi yapılmasına kadar geçen süre ortalama 17,44±16,77 saat olup, bu süre 4 saat ile 127 saat arasında değişen bir aralıktadır. Hastaların başvuru anında alınan kan örneklerinden elde edilen temel laboratuvar bulguları şöyledir. Ortalama hemoglobin değeri 9,78±3,46 g/dL (3,5–29,4). Ortalama WBC sayısı 10,48±3,90×103/μL (3,34–33,45) idi. Ortalama nötrofil sayısı 8,55±11,91×103/μL (2,07–158,00) idi. Ortalama trombosit sayısı 240,47±81,07×103/μL (25,0–485,0) idi. Ortalama CRP düzeyi 20,09±41,65 mg/L (0,20–295,00) olarak ölçülmüştür. Ortalama albümin değeri 34,40±6,68 g/L (14,90–49,40) olarak ölçülmüştür. CAO'nın ortalaması 0,76±1,85 (0,004–13,010) olarak hesaplanmıştır. Hastaların büyük bir çoğunluğu, 120 hasta (%67,0), kanamanın durduğu ve yeniden kanama riskinin en düşük olduğu Forrest III (temiz tabanlı ülser) kategorisinde yer almaktadır. Yüksek riskli kanama gösteren lezyonlar ise daha az sıklıkta gözlenmiştir: Forrest Ib (sızıntı şeklinde kanama) %10,6, Forrest IIb (yapışık pıhtı) %6,1 ve Forrest IIa (görünür damar) %5,5 oranında saptanmıştır. Aktif kanamanın en şiddetli formu olan Forrest Ia (fışkırır tarzda kanama) ise sadece bir hastada (%0,6) görülmüştür. Sonuç: Çok değişkenli lojistik regresyon modeli sonuçlarına göre WBC sayısı ve CAO yaş için düzeltme yapıldıktan sonra Forrest klasifikasyonunda yüksek riskli grup için bağımsız ve istatistiksel olarak anlamlı belirteçlerdi. Sonuç olarak çalışmamız Forrest sınıflaması ile biyokimyasal belirteçlerin ilişkisini gösteren ilk çalışmadır. Bu bulgularımız enflamatuvar belirteçlerin, Forrest sınıflaması ile belirlenen endoskopik olarak daha ciddi kanama bulguları ile ilişkili olabileceği hipotezini desteklemektedir. Klinik olarak, bu belirteçlerin risk skorlama sistemlerine entegre edilmesi potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of our study is to more accurately determine the risk level of patients with peptic ulcer rebleeding by combining the Forrest classification, an endoscopic classification system, with biochemical markers, specifically the C-reactive protein to albumin ratio (CAR). Method: This cross-sectional study was conducted by retrospectively evaluating the files of patients who presented to the Emergency Department of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital between January 1, 2020, and January 1, 2025, and underwent endoscopy due to suspected gastrointestinal bleeding. A total of 179 patients meeting the inclusion criteria were included in the study. The study compared the biochemical markers from tests performed before endoscopy with the Forrest classification determined as a result of the endoscopy. Findings: Our study included 179 patients who met the inclusion criteria. The patient group consisted of 126 men (70.4%) and 53 women (29.6%). The average age of the patients was 57.80±20.29 years, with an age range from 18 to 95 years. The average time from patient admission to endoscopy was 17.44±16.77 hours, ranging from 4 to 127 hours. The baseline laboratory findings from blood samples taken at the time of admission are as follows: The average hemoglobin value was 9.78±3.46 g/dL (3.5– 29.4). The average WBC count was 10.48±3.90×103/μL (3.34–33.45). The average neutrophil count was 8.55±11.91×103/μL (2.07–158.00). The average platelet count was 240.47±81.07×103/μL (25.0–485.0). The average CRP level was 20.09±41.65 mg/L (0.20–295.00). The average albumin value was 34.40±6.68 g/L (14.90–49.40). The average CAR was calculated as 0.76±1.85 (0.004–13.010). The majority of patients, 120 (67.0%), were in the Forrest III category (clean-based ulcer), where bleeding has stopped and the risk of rebleeding is lowest. Lesions showing highrisk bleeding were observed less frequently: Forrest Ib (oozing bleeding) at 10.6%, Forrest IIb (adherent clot) at 6.1%, and Forrest IIa (visible vessel) at 5.5%. The most severe form of active bleeding, Forrest Ia (spurting bleeding) are seen in only one patient (0.6%). Conclusion: According to the results of the multivariate logistic regression model, WBC count and CAR were found to be independent and statistically significant markers for high-risk Forrest status, after adjusting for age. As a result, our study is the first to demonstrate a relationship between Forrest classification and biochemical markers. These findings support the hypothesis that inflammatory markers may be associated with more severe bleeding findings determined endoscopically by the Forrest classification. Clinically, there is a potential to integrate these markers into risk scoring systems.