Anormal plasentalı olgularda gebelik sonuçlarının incelenmesi
Investigation of pregnancy outcomes in cases with abnormal placenta
- Tez No: 978613
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ MİHMANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, plasenta anomal.ler.n.n (succentur.ate plasenta, c.rcumvallate plasenta, b.lobat plasenta ve marg.nal .nsers.yon) maternal ve per.natal sonuçlar üzer.ndek. etk.ler.n.n retrospekt.f olarak değerlend.r.lmes. amaçlanmıştır. Özell.kle preterm doğum, fetal büyüme kısıtlılığı, doğum kompl.kasyonları ve postpartum kanama r.skler.n.n anal.z ed.lmes. hedeflenm.şt.r. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Prof. Dr. Cem.l Taşcıoğlu Şeh.r Hastanes. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kl.n.ğ.'nde 01.01.2022 - 31.12.2024 tar.hler. arasında plasenta anomal.s. tanısı almış 27 hasta ve normal plasentalı 52 kontrol hastasının ver.ler. karşılaştırıldı. Retrospekt.f olarak .ncelenen ver.ler arasında maternal demograf.k özell.kler, gebel.k tak.p sürec., doğum şekl., kompl.kasyonlar ve laboratuvar bulguları yer almıştır. İstat.st.ksel anal.zlerde SPSS 15.0 programı kullanılmış, p<0.05 .stat.st.ksel olarak anlamlı kabul ed.lm.şt.r. Bulgular: Plasenta anomal.s. olan grupta maternal yaş anlamlı derecede yüksek bulundu (p<0.001). Bu grupta doğum haftası daha erken (p=0.009), doğum ağırlığı daha düşük (p=0.048) ve .k.nc./üçüncü tr.mester kanama oranları bel.rg.n şek.lde fazlaydı (p<0.001; p=0.016). Ayrıca, plasenta anomal.l. gebelerde postpartum aton. (p=0.006), rest plasenta (p=0.044) ve dekolman plasenta (p=0.006) sıklığı anlamlı olarak yüksekt.. L.near regresyon anal.z.nde, c.rcumvallate plasenta aton. (OR=19.44), succentur.ate plasenta rest plasenta (OR=51) ve marg.nal .nsers.yon dekolman plasenta (OR=25.5) .le en güçlü .l.şk.y. gösterd.. Sonuç: Plasenta anomal.ler., gebel.k sürec.nde ve doğum sonrasında c.dd. maternal ve fetal kompl.kasyon r.sk.n. artırmaktadır. Özell.kle erken doğum, kanama ve postpartum hemoraj. açısından d.kkatl. .zlem ve mult.d.s.pl.ner yönet.m gerekl.d.r. Ultrasonograf.k erken tanı ve r.sk faktörler.n.n bel.rlenmes., kompl.kasyonların önlenmes.nde kr.t.k rol oynayab.l.r.
Özet (Çeviri)
Object7ve: Th.s study a.med to retrospect.vely evaluate the effects of placental anomal.es (succentur.ate placenta, c.rcumvallate placenta, b.lobate placenta, and marg.nal cord .nsert.on) on maternal and per.natal outcomes, w.th a focus on preterm b.rth, fetal growth restr.ct.on, del.very compl.cat.ons, and postpartum hemorrhage r.sks. Mater7als and Methods: The study was conducted at Prof. Dr. Cem.l Taşcıoğlu C.ty Hosp.tal, Department of Obstetr.cs and Gynecology, us.ng data from 27 pat.ents d.agnosed w.th placental anomal.es and 52 controls w.th normal placentas between January 1, 2022, and December 31, 2024. Retrospect.vely analyzed data .ncluded maternal demograph.c character.st.cs, pregnancy follow-up, del.very mode, compl.cat.ons, and laboratory f.nd.ngs. Stat.st.cal analyses were performed us.ng SPSS 15.0, a p-value of <0.05 was cons.dered stat.st.cally s.gn.f.cant. Results: The placental anomaly group had s.gn.f.cantly h.gher maternal age (p<0.001), earl.er gestat.onal age at del.very (p=0.009), lower b.rth we.ght (p=0.048), and h.gher rates of second/th.rd tr.mester bleed.ng (p<0.001; p=0.016). Postpartum compl.cat.ons, .nclud.ng uter.ne atony (p=0.006), reta.ned placenta (p=0.044), and placental abrupt.on (p=0.006), were also s.gn.f.cantly more frequent .n th.s group. L.near regress.on analys.s revealed that c.rcumvallate placenta was strongly assoc.ated w.th atony (OR=19.44), succentur.ate placenta w.th reta.ned placenta (OR=51), and marg.nal cord .nsert.on w.th abrupt.on (OR=25.5). Conclus7on: Placental anomal.es s.gn.f.cantly .ncrease the r.sk of ser.ous maternal and fetal compl.cat.ons dur.ng pregnancy and postpartum. Close mon.tor.ng and mult.d.sc.pl.nary management are essent.al, part.cularly for preterm b.rth, hemorrhage, and postpartum bleed.ng. Early ultrasonograph.c d.agnos.s and r.sk factor .dent.f.cat.on play a cruc.al role .n prevent.ng adverse outcomes.