Akciğer kanseri nedeni ile opere olan hastalarda akım-volüm eğrisi altında kalan alanın komplikasyonları veya mortaliteyi öngörmedeki rolü
The role of the area under the flow-volume curve in predicting complications or mortality in patients undergoing surgery for lung cancer
- Tez No: 978624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL SATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Preoperatif solunum fonksiyon testleri postoperatif komplikasyonları öngörmede sınırlı kalmaktadır. Bu çalışmada, akım-volüm eğrisinin ekspiratuar eğri altında kalan alanın (AreaFE) komplikasyon ve mortaliteyi öngörmedeki rolü araştırıldı. Gereç ve Yöntem: 01.10.2023–01.10.2024 tarihleri arasında akciğer kanseri nedeniyle opere edilen 404 hasta değerlendirildi. Demografik veriler, komorbiditeler, tümör evresi, operasyon türü ve süresi ile birlikte solunum fonksiyon test parametreleri ve AreaFE kaydedildi. Komplikasyon varlığının bağımsız öngörücülerini belirlemek için tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Tüm hastaların %78.7'si erkekti ve ortalama ± SD yaş 61.1±9.7 idi. Komplikasyon oranı %32.7 (n=132), mortalite oranı %5.5 (n=21) olarak bulundu. Hastaların %33.9'unda (137 hasta) komorbiditeler mevcuttu ve en yaygın hastalık hipertansiyon idi (%38.1). Komplikasyon gelişen hastalarda yaş daha yüksek (63±9.1'e karşı 60±9.9, p=0.04), operasyon süresi daha uzun (229±42'ye karşı 171±41 dk, p<0.001), Video Yardımlı Torakoskopik Cerrahi oranı daha düşüktü (p=0.004). Komplikasyon gelişen hastalarda konjestif kalp yetmezliği (p=0.02), iskemik kalp hastalığı (p<0.001) ve kronik böbrek yetmezliği (p=0.008) görülme oranı anlamlı yüksek; FVC% (p=0.048) ve AreaFE daha düşük saptandı (6.3'e karşı 7.5, p=0.03). Çok değişkenli analizde komplikasyon gelişimi için bağımsız prediktörler; AreaFE (OR: 0.86 (0.76-0.97), p=0.012), erkek cinsiyet (OR: 5.49 (1.62-18.55), p=0.006), kronik obstrüktif akciğer hastalığı varlığı (OR: 2.77 (1.25-6.15), p=0.012), operasyon süresi (OR: 1.04 (1.03-1.05), p<0.001) ve noninvaziv mekanik ventilatör ihtiyacı (OR: 6.52 (2.17-19.56), p=0.001) olarak bulundu. AreaFE'de 10.25 birimkare için optimal bir kesim değeri kullanıldığında eğri altı alanın 0.57 olduğu görüldü. Tartışma ve Sonuç: Bu çalışmada AreaFE'nin akciğer kanseri cerrahisi sonrası komplikasyonları öngörmedeki rolü değerlendirildi. Bulgularımız, düşük AreaFE'nin postoperatif komplikasyon gelişimi ile bağımsız olarak ilişkili olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, azalmış solunum rezervinin kronik ve operasyon sırasında sistemik hipoksi ve hemodinamik instabiliteye yol açarak ekstrapulmoner komplikasyon riskini de artırması olabilir. Sonuç olarak, AreaFE klasik solunum fonksiyon testlerine ek olarak preoperatif risk değerlendirmesinde değerli bir parametre olabilir. Bulgularımızın prospektif çalışmalarla da desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Preoperative pulmonary function tests are limited in predicting postoperative complications. In this study, the role of the expiratory area under the flow-volume curve (AreaFE) in predicting complications and mortality was investigated. Materials and Methods: A total of 404 patients who underwent surgery for lung cancer between 01.10.2023 and 01.10.2024 were evaluated. Demographic data, comorbidities, tumor stage, type and duration of surgery, pulmonary function test parameters, and AreaFE values were recorded. Univariate and multivariate logistic regression analyses were used to identify independent predictors of complications. Results: Of all patients, 78.7% were male, with a mean ± SD age of 61.1±9.7 years. The complication rate was 32.7% (n=132), and the mortality rate was 5.5% (n=21). Comorbidities were present in 33.9% (137 patients), with hypertension being the most common (38.1%). Patients who developed complications were older (63±9.1 vs. 60±9.9 years, p=0.04), had longer operation times (229±42 vs. 171±41 min, p<0.001), and had a lower rate of Video-Assisted Thoracoscopic Surgery (p=0.004). The incidence of congestive heart failure (p=0.02), ischemic heart disease (p<0.001), and chronic kidney disease (p=0.008) was significantly higher in patients with complications; FVC% (p=0.048) and AreaFE were lower (6.3 vs. 7.5, p=0.03). In multivariate analysis, independent predictors of complication development were AreaFE (OR:0.86 [0.76–0.97], p=0.012), male sex (OR:5.49 [1.62–18.55], p=0.006), presence of chronic obstructive pulmonary disease (OR:2.77 [1.25–6.15], p=0.012), operation duration (OR:1.04 [1.03–1.05], p<0.001), and need for noninvasive mechanical ventilation (OR:6.52 [2.17–19.56], p=0.001). When an optimal cutoff value of 10.25 unit2 was used for AreaFE, the area under the ROC curve was 0.57. Conclusion: This study evaluated the role of AreaFE in predicting postoperative complications after lung cancer surgery. Our findings demonstrate that lower AreaFE is independently associated with postoperative complication development. This may be due to decreased respiratory reserve leading to chronic and intraoperative systemic hypoxia and hemodynamic instability, thereby increasing the risk of extrapulmonary complications. In conclusion, AreaFE may be a valuable parameter for preoperative risk assessment in addition to classical pulmonary function tests. Our findings should be supported by prospective studies.