Son dönem Osmanlı siyasi ve idari hayatında mârûnî bir devlet adamı Süleyman B. Hattâr el-Bustânî (1856-1925)
A maronite statesman in the political and administrative life of the late Ottoman Empire Suleiman B. Hattar al-Bustani (1856-1925)
- Tez No: 978623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Süleyman Bustânî 1856-1925 yılları arasında yaşamış önemli ilim ve siyaset insanıdır. Mârûnî burada bir aileye mensup olarak Lübnan'da doğmuştur. Bustânî ailesinin bir ferdi olan Butrus Bustânî'nin kurduğu okul olan Medresetü'l-Vataniyye'de başarılı bir eğitim almıştır. Eğitim hayatı içerisinde ve sonrasında birçok Doğu ve Batı dilini öğrenmiştir. Butrus Bustânî ile birlikte gazetecilik ve ansiklopedi yazarlığı yapmıştır. Çok genç yaşta Irak'ta Basra ve Bağdat'ta kamu veya özel birçok görevi başarıyla yerine getirmiştir. Başta Antik Yunan'ın ünlü şairi Homeros'un ünlü eseri İlyada'nın Arapça'ya tercümesi ve ona yazdığı meşhur mukaddimesi olmak üzere birçok eser yazmıştır. İlyada tercümesi ile Arap diline kazandırdığı modern kimlik yönünden Arap edebiyatındaki Nahda (Arap Rönesansı) hareketinin önderlerinden kabul edilmiştir. Osmanlı siyasi tarihi açısından ise Irak'ta ve daha sonra Chicago Sergisi'nde (1893) aldığı kamu görevleri ile tanınan Süleyman Bustânî, II. Meşrutiyet (1908) sonrası meclise İttihat ve Terakki Cemiyeti saflarında Beyrut mebusu olarak girmiştir. Siyasi hayatında Meclis-i Mebûsân ikinci başkanlığı, Meclis-i A'yân üyeliği, önemli meclis komisyon azalığı gibi görevleri üstlenmiştir. Uluslararası toplantılarda ve önemli birçok siyasi gelişmede Osmanlı Devleti'ni temsil etmiştir. Ticaret ve Ziraat Nâzırlığı görevinde de bulunan Süleyman Bustânî sakin ve vakarlı duruşuyla takdir kazanmıştır. Çok yönlü kişiliği ve kabiliyetlerine ilave olarak dürüst, güvenilir ve sadık oluşu gibi karakteristik anlamla beğenilen yönleri eklendiğinde Osmanlı Devleti'nin son dönemine ilmi ve siyasi açıdan önemli bir etki bırakmıştır. Bu çalışma ile Süleyman Bustânî tüm yönleriyle ele alınarak biyografisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Suleiman Bustānī (1856–1925) was a prominent scholar and statesman. Born into a Maronite family in Lebanon, he received an excellent education at Madrasat al-Wataniyya, the school founded by Butrus Bustānī, a member of the same family. During and after his education, he mastered numerous Eastern and Western languages. Together with Butrus Bustānī, he engaged in journalism and encyclopedic writing. At a very young age, he successfully undertook various public and private duties in Basra and Baghdad, Iraq. Among his many works, the most notable is his Arabic translation of Homer's famous epic The Iliad along with its celebrated introduction. Through this translation, which endowed the Arabic language with a modern literary identity, he came to be regarded as one of the pioneers of the Nahda (Arab Renaissance) movement in Arabic literature. From the perspective of Ottoman political history, Suleiman Bustānī first became known through his public duties in Iraq and later at the Chicago World's Fair (1893). Following the Second Constitutional Era (1908), he entered parliament as a deputy for Beirut under the banner of the Committee of Union and Progress. During his political career, he held positions such as Second Vice President of the Chamber of Deputies, membership in the Senate (Meclis-i A'yān), and membership in several significant parliamentary commissions. He represented the Ottoman Empire at international conferences and in major political developments. Furthermore, as Minister of Commerce and Agriculture, Suleiman Bustānī was admired for his calm and dignified demeanor. In addition to his versatile personality and talents, his honesty, reliability, and loyalty further enhanced his reputation. He left a significant intellectual and political impact on the late Ottoman period. This study seeks to present a comprehensive biography of Suleiman Bustānī, examining all aspects of his life.