Primer hiperaldosteronizm tanısı alan vakalarda normotansif ve normokalemik olguların değerlendirilmesi
Evaluation of normotensive and normokalemic cases diagnosed with primary hyperaldosteronism
- Tez No: 978647
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜSTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, adrenal insidentaloma, hipertansiyon, hipokalemi ya da başka bir nedenle taranarak semptomatik primer hiperaldosteronizm tanısı alan hastalar arasından normotansif ve normokalemik olan asemptomatik vakaların sayısını belirlemek, bu olguların klinik ve laboratuvar özelliklerinin semptomatik olgularla arasındaki benzerlik ve farklılıklarının saptanarak ortaya koyulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018 ile Ocak 2025 tarihleri arasında, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları polikliniğine sekonder hipertansiyon şüphesi, hipokalemi veya görüntülemelerde insidental adrenal kitle saptanarak yönlendirilen 480 hasta ele alınmıştır. Hastaların demografik özellikleri, tanı anındaki laboratuvar verileri ve klinik özellikleri, seçilen tanı ve tedavi yöntemleri retrospektif olarak incelenmiş olup yapılan tetkik sonuçlarında plazma aldosteron / plazma renin aktivitesi oranı (PA/PRA) ≥20 olan ve doğrulama testi sonucu ile kesin tanı alan veya PA/PRA ≥50 olup doğrulama testine gerek olmadan kesin tanı alan toplam 165 vaka çalışmaya alınmıştır. Bu vakalar arasından normokalemik ve normotansif (asemptomatik) olan 28 hasta tespit edilerek ayrıca değerlendirilmiştir. Semptomatik vakalarla asemptomatik olanların klinik ve laboratuvar özellikleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada primer hiperaldosteronizm (PHA) tanısı konulan 165 hasta incelendi, bunların 28'i (%16,9) normotansif ve normokalemik özellikleriyle“asemptomatik PHA”olarak değerlendirildi. 5 tane hasta (%3,03) prehipertansif olarak saptandı. Hipertansif olan semptomatik grup ile normotansif olan asemptomatik gruplar karşılaştırıldı. Semptomatik grupta plazma aldosteron düzeylerinin (PA) (p=0,007) ve PA/PRA oranının anlamlı olarak daha yüksek olduğu (p=0,03) görüldü. Tüm kohortta adrenal adenom sıklığı %72,7 olup, semptomatik grupta %71,2 oranında adenom saptandı. ROC analizinde PA, PRA ve PA/PRA oranlarının semptomatik hastaları ayırt etmede zayıf prediktif performansının olduğu görüldü. Çalışmamız asemptomatik PHA'nın prevalansını %16,9 olarak saptayıp bu hastaların klinik açıdan dikkate değer bir alt grup olduğunu ortaya koydu. Tartışma ve Sonuç: Tansiyonu ve potasyumu normal seyretmesine rağmen PHA tanısı konabilen olguların varlığı %16,9 olup hastalığın klinik spektrumunun klasik tanımın ötesine geçtiğini göstermektedir. Aldosteron seviyeleri yüksek olan hastalar, normal kan basıncı seviyelerine rağmen kardiyovasküler ve renal komplikasyonlar açısından risk altındadır. Bu nedenle bu gruptaki hastaların tanımlanması ve düzenli takibi, ilerleyen dönemde hipertansiyon, kardiyovasküler komplikasyonlar ve hedef organ hasarı gelişiminin önlenmesi açısından önem taşımaktadır. Asemptomatik PHA'nın gerçek prevalansı, doğal seyri ve uzun dönem sonuçlarının daha iyi anlaşılabilmesi için geniş örneklemli, prospektif ve toplum temelli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the number of normotensive and normokalemic asymptomatic cases among patients diagnosed with symptomatic primary hyperaldosteronism after screening for adrenal incidentaloma, hypertension, hypokalemia or another cause, and to determine and reveal the similarities/differences between the clinical and laboratory features of these cases and symptomatic cases. Materials and Methods: Between January 2018 and January 2025, 480 patients referred to the Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital with suspicion of secondary hypertension, hypokalemia, or incidental adrenal masses detected on imaging were included in the study. Patient demographics, laboratory data and clinical features at the time of diagnosis, and selected diagnostic and treatment methods were retrospectively analyzed. A total of 165 cases were included in the study: those with a plasma aldosterone/plasma renin activity ratio (PA/PRA) of ≥20, who were diagnosed with a confirmatory test result, or those with a PA/PRA of ≥50, who were diagnosed with a definitive test without a confirmatory test. Among these cases, 28 normokalemic and normotensive (asymptomatic) patients were identified and evaluated separately. The clinical and laboratory characteristics of symptomatic and asymptomatic cases were compared. Results: This study examined 165 patients diagnosed with primary hyperaldosteronism (PHA). Twenty-seven (16.9%) of these were considered“asymptomatic PHA”due to their normotensive and normokalemic features. Five patients were diagnosed with prehypertension. The hypertensive and symptomatic groups were compared with the normotensive and asymptomatic groups. Plasma aldosterone levels (p=0.007) and the PA/PRA ratio (p=0.03) were significantly higher in the hypertensive group. The incidence of adrenal adenomas was 72,7% in the entire cohort, with adenomas detected at a rate of 71,2% in the symptomatic group. ROC analysis revealed that PA, PRA, and PA/PRA ratios had poor predictive performance in distinguishing symptomatic patients. Our study found the prevalence of asymptomatic PHA to be 16.9%, demonstrating that these patients constitute a clinically significant subgroup. Discussion and Conclusion: The prevalence of PHA diagnosis despite normal blood pressure and potassium levels is 16.9 % demonstrating that the clinical spectrum of the disease extends beyond the classical definition. Patients with elevated aldosterone levels are at risk for cardiovascular and renal complications despite normal blood pressure. Therefore, identifying and regularly monitoring patients in this group is crucial to prevent the development of hypertension, cardiovascular complications, and target organ damage in the future. Prospective, population-based studies with large samples are needed to better understand the true prevalence, natural history, and long term outcomes of asymptomatic PHA.