Liderlik tarzlarının bireysel girişimcilik yönelimi üzerindeki etkisinde çevrimiçi sosyal sermayenin aracı rolü: Bir araştırma
The mediating role of online social capital in the effect of leadership styles on individual entrepreneurial orientation: A study
  1. Tez No: 978690
  2. Yazar: SAFA TANKİŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AYDIN GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Liderlik tarzları yönetimle ilgili süreçlerde belirleyici olan ana etkenlerden biridir. Liderin benimsediği tarz, model, yol ve yöntemler örgütün ve takipçilerinin davranış biçimlerini etkiler ve bir anlamda örgütlerin, örgütlerde faaliyet gösteren çalışanların kaderini tayin eder. Çalışmanın diğer değişkenleri olan bireysel girişimcilik yönelimi, özellikle çevrimiçi sosyal sermaye günümüzde daha yoğun incelenmekle birlikte ilgili alanyazın açısından görece iki yeni kavramdır. Araştırmanın kapsamı Marmara bölgesi dahilindeki kuluçka merkezi, teknopark, teknokent ve tekmerlerde faaliyet göstermekte olan startup girişimcileridir. Çevrimiçi anket uygulaması yapılmıştır; anket örneklemi temsil eden bireylere ulaştırılırken çevrimiçi kaynaklar kullanılmıştır ve yüz yüze yönlendirme ile online erişim sağlanmıştır. Ortaya çıkan verilerin analizi doğrultusunda değişkenler arasında çeşitli anlamlı ilişkiler tespit edilmiş, veriler analiz edilirken modele uygun hipotez testleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bulgulara göre araştırmanın başlığını ve ana konusunu teşkil eden çevrimiçi sosyal sermayenin; liderlik tarzları ve bireysel girişimcilik yönelimi arasındaki ilişkide aracılık rolü genel itibariyle istatistiksel olarak kısıtlı kapsamda ve düzeyde desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Leadership styles are among the primary factors that determine management-related processes. The style, model, path, and methods adopted by a leader influence the behavioral patterns of the organization and its followers, thereby, to a certain extent, shaping the destiny of both the organization and its employees. The other variables of the study - individual entrepreneurial orientation, especially online social capital - are relatively new concepts in the relevant literature, although they have been receiving increasing scholarly attention in recent years. The scope of the research includes startup entrepreneurs operating in incubation centers, technoparks, technocities and technology development centers (TEKMERs) within the Marmara region of Turkiye. An online survey was conducted; online resources were utilized to reach participants representing the sample, and online access was also facilitated through in-person referrals. In line with the analysis of the collected data, various significant relationships among the variables were identified, and hypothesis tests appropriate to the model were applied during data analysis. According to the findings obtained from the study, the mediating role of online social capital - which constitutes the main topic and title of the research - between leadership styles and individual entrepreneurial orientation is supported statistically, though only to a limited extent and within a restricted scope.