Psikolojik güçlendirmenin çalışanların ekstra rol davranışı üzerindeki etkisinde işveren markası algısının rolü: Bir araştırma
The role of employer brand perception in the effects of psychological empowerment on employees extra role behavior: A study
- Tez No: 978691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AYDIN GÖKTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Örgütler açısından yalnızca görev tanımlarını yerine getiren çalışanların değil, aynı zamanda gönüllü katılımlar sağlayan çalışanlarında stratejik bir önem taşıdığı görülmektedir. Bu bağlamda, çalışanların psikolojik olarak ne düzeyde güçlendirildikleri ve bağlı oldukları örgüte ilişkin algıladıkları işveren markası değerinin ekstra rol davranışlarının ortaya çıkmasında belirleyici rol oynamaktadır. Araştırma kapsamında; sivil havacılık yer hizmetleri işletmelerinde çalışan 521 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilerek, araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon analizi, lineer regresyon ve aracılık etkisine ilişkin hiyerarşik regresyon analizleri Hayes'in (2013) SPSS için geliştirdiği PROCESS Model 4 kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen bulgular, psikolojik güçlendirme değişkeninin ekstra rol davranışları üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Benzer şekilde, işveren markası algısı da ekstra rol davranışlarını artırıcı yönde etkide bulunmaktadır. Ayrıca psikolojik güçlendirmenin işveren markası algısını da olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Today, it is observed that not only employees who fulfill their job descriptions, but also the employees who willingly make contributions hold strategic importance for organizations. In this context, the extent to which employees are psychologically empowered and their perceived employer brand value regarding the organization they are affiliated with play a decisive role in the emergence of extra-role behaviors. Within the scope of the study, data obtained from 521 participants working in ground handling service companies in the civil aviation sector were analyzed by using the SPSS 22.0 statistical software. Pearson correlation analysis, linear regression, and hierarchical regression analyses related to mediation effects among the continuous variables of the study were conducted through using PROCESS Model 4 developed by Hayes (2013) for SPSS. The findings demonstrated that the variable of psychological empowerment has a positive and significant effect on extra-role behaviors. Similarly, the perception of employer brand also positively influences extra-role behaviors. Moreover, it was determined that psychological empowerment positively effects the perception of the employer brand.