Belediyelerin sosyal medya kullanımı: Elâzığ Belediyesi örneği
Social media use of municipalities: Elâzığ Municipality example
- Tez No: 978700
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİT MENTEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, vatandaşlarla doğrudan iletişim kurmada etkili bir araç haline gelen sosyal medya platformlarının Elazığ Belediyesi tarafından nasıl ve hangi amaçlarla kullanıldığı incelenmiştir. Diğer bir ifadeyle Elazığ Belediyesi'nin sosyal medya kullanımı mevcut durumu ile ele alınarak detaylı bir analizi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Elazığ Belediyesi'nin Facebook, X (Twıtter), Instagram ve Youtube platformlarındaki kurumsal hesapları, 1 Haziran 2024 ile 31 Aralık 2024 tarihleri arasında içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Paylaşımların sıklığı, içerik türleri ve vatandaş etkileşimi gibi unsurlar araştırılmış, bu veriler üzerinden belediyenin sosyal medya kullanımı üzerinde çıkarımlar yapılmıştır. Tezin bulgularına göre, Elazığ Belediyesi sosyal medyayı çoğunlukla vermiş olduğu hizmetler, duyurular, kurum içi konular ve yapmış olduğu ziyaretler için kullanıldığı görülmüştür. Vatandaşlara yönelik hizmetlerin tanıtımı ve kamuoyunu bilgilendirme hedefi ön plandadır. Bununla birlikte sosyal medya platformları, belediye-vatandaş etkileşimini güçlendirmek, şeffaflık ve katılımcılık ilkelerini desteklemek adına önemli fırsatlar sunmaktadır. Sonuç olarak, sosyal medya araçlarının belediyeler için etkili bir iletişim aracı olduğu, ancak bu potansiyelin daha stratejik ve etkileşim odaklı bir yaklaşımla güçlendirilebileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how and for what purposes social media platforms, which have become effective tools for direct communication with citizens, are used by Elazığ Municipality. In other words, the purpose of this study is to examine Elazığ Municipality's current social media usage and make a detailed analysis of it. Within the scope of the study, Elazığ Municipality's corporate accounts on Facebook, X (Twitter), Instagram and Youtube platforms were examined using the content analysis method between June 1, 2024 and December 31, 2024. Elements such as frequency of posts, types of content and citizen interaction were investigated, and inferences were made on the municipality's social media usage based on this data. According to the findings of the thesis, it was observed that Elazığ Municipality mostly used social media for the services it provided, announcements, internal issues and visits it made. The goal of promoting services for citizens and informing the public is at the forefront. In addition, social media platforms offer important opportunities to strengthen municipality-citizen interaction and to support the principles of transparency and participation. As a result, it is suggested that social media tools are an effective communication tool for municipalities, but this potential can be strengthened with a more strategic and interaction-oriented approach.