Carvacrol-loaded hybrid hydrogel scaffolds as potential wound healing patches
Potansiyel yara iyileştirme yamalari olarak karvakrol yüklü hibrit hidrojel iskeleler
  1. Tez No: 978702
  2. Yazar: EYLEM ÖZGE SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL GÖK ÖZATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biyomühendislik, Polymer Science and Technology, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kompozit hidrojel içerisinde kapsüllenmiş doğal kaynaklı karvakrolden oluşan dermal uygulama için bir ilaç taşıyıcı sistem hazırlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, sentetik poli(etilen glikol) (PEG) polimeri (2 ve 5 kDa), doğal polimer olan kitosanın yan dallarına konjuge edilmiştir. Kompozit hidrojeller, her iki ucunda epoksi fonksiyonel grupları içeren çapraz bağlama ajanı olarak poli(etilenglikol) diglisidileter (PEGDGE) (500 Da) kullanılarak yan dallardaki serbest amin gruplarından PEG'lenmiş kitosan polimerlerinin çapraz bağlanmasıyla hazırlanmıştır. Çapraz bağlanmış hidrojeller fiziksel, kimyasal, mekanik ve morfolojik özellikleri açısından karakterize edilmiştir. Daha sonra hidrojel yapısına mekanik destek sağlamak amacıyla doğal hyaluronik asit veya aloe vera eklenmiştir. Ayrıca, terapötik etkiyi arttırmak için hidrojellerin içine karvakrol enkapsüle edilmiştir. Sonuç olarak, tasarlanan hidrojellerdeki biyoaktif ajanların yavaş ve sürekli salınım özellikleri, yara iyileşmesi sürecinde büyük bir potansiyel terapötik yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to prepare a drug delivery system for dermal administration, which is composed of natural origin carvacrol encapsulated in composite hydrogel. For this purpose, synthetic poly(ethylene glycol) (PEG) polymer (2 and 5 kDa), was conjugated to the side branches of natural polymer, chitosan. Composite hydrogels were prepared through crosslinking the PEGylated chitosan polymers from the free amine groups on the side branches by using poly(ethyleneglycol) diglycidylether (PEGDGE) (500 Da) as crosslinking agent which contains epoxy functional groups at both ends. The crosslinked hydrogels were characterized for their physical, chemical, mechanical and morphological properties. Then, in order to provide mechanical support to the hydrogel structure, natural hyaluronic acid or aloe vera was added. In addition, carvacrol was encapsulated into the hydrogels to enhance therapeutic effect. In conclude, slow and sustained release properties of bioactive agents in the designed hydrogels offer a great potential therapeutic approach in or wound healing process.