Exploring the approaches of English teachers in Turkey towards reading strategies and vocabulary teaching: Perceptions and practices
Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin okuma stratejileri ve kelime öğretimine yönelik yaklaşımlarının incelenmesi: Algılar ve uygulamalar
  1. Tez No: 978773
  2. Yazar: ŞEYMA ÇİDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÜNALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk İngilizce öğretmenlerinin okuma stratejilerine ilişkin algılarını ve uygulamalarını keşfetmeyi amaçlamıştır. Bu keşfetme için dört veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar; odak grup görüşmeleri, bireysel görüşmeler, gözlemler ve materyal analizi olarak sıralanabilir. Çalışmaya, tamamı ortaokul ve lisede çalışan 31 hizmet içi İngilizce öğretmeni katılmıştır. Sonuçlar, strateji kullanımının genellikle okuma öncesi ile sınırlı olduğunu ve sistematik olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, öğretmenlerin düşük öğrenci motivasyonuna ve zaman kısıtlamalarına sahip oldukları ve materyallerin öğrencilerin ilgi ve seviyelerine uygun olmadığı da belirtilmiştir. Yine de, öğretmenlerin bu zorlukların üstesinden kendi çabalarıyla gelmeye çalıştıkları bulunmuştur. Bu çalışma, İngilizce bağlamlarında öğretmen eğitimi, materyal tasarımı ve müfredat uyumu için pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore Turkish EFL teachers' perceptions and practices regarding reading strategies. For this exploration, four data collection tools were employed. These can be listed as focus group interviews, individual interviews, observations, and material analysis. A total of 31 in-service EFL teachers participated in the study, all of whom were working at secondary and high schools. The results revealed that strategy use is often limited to pre-reading and is not systematic. In addition, it was also noted that teachers had low student motivation and time constraints, and the materials were not suitable for the students' interests and levels. Nevertheless, it was found that teachers made efforts to overcome these difficulties through their own efforts. This study offers practical implications for teacher training, material design, and curriculum alignment in EFL contexts.