Investigating the relationship of organizational intelligence with customers' satisfaction from the banks' employees' perspective
Banka çalışanlarının bakış açısıyla örgütsel zekâ ile müşteri memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 978832
  2. Yazar: SHİRİN MOHAMMADI KHASHOUEE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ALPAGO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bankacılık sektörünün hızla gelişen ve rekabetçi ortamında, müşteri memnuniyeti, kurumsal başarının kritik bir belirleyicisidir. Bu çalışma, İstanbul'daki Ziraat Bankası çalışanlarının bakış açısından örgütsel zeka (ÖZ) ile müşteri memnuniyeti (MM) arasındaki ilişkiyi incelemektedir. ÖZ, bir kuruluşun çevresel taleplere etkin bir şekilde uyum sağlamak için bilgiyi toplama, işleme ve uygulama yeteneği olarak tanımlanır ve hizmet kalitesi ile müşteri deneyiminin önemli bir itici gücü olarak kabul edilir. Tanımlayıcı ve ilişkisel bir araştırma deseni kullanılarak, veriler Albrecht Standart Anketi ve özel olarak tasarlanmış bir müşteri memnuniyeti anketi aracılığıyla 40 ön saf çalışanından toplanmıştır. ÖZ ile MM arasındaki genel ilişki negatif yönde olsa da istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (r = –0,28, p = 0,081). Ancak, ÖZ bileşenleri incelendiğinde, Bilgi Kullanımı (BK) ile MM arasında anlamlı ve istatistiksel olarak pozitif bir ilişki tespit edilmiştir (r = 0,60, p < 0,05). Bu durum, örgütsel bilginin etkin kullanımının müşteri memnuniyetini artırmada önemli katkı sağladığını göstermektedir. Stratejik Öngörü, Paylaşılan Kader ve Uyum ve Tutarlılık gibi diğer bileşenler MM ile anlamlı bir ilişki göstermemiştir. Bulgular, müşteri deneyimlerinin iyileştirilmesinde bilgi yönetiminin rolünü vurgulayan Hosseini ve ark. (2016) gibi önceki araştırmalarla kısmen örtüşmektedir. Sonuçlar, özellikle BK olmak üzere belirli ÖZ boyutlarında hedefe yönelik iyileştirmelerin, bankacılık sektöründe müşteri memnuniyetini güçlendirmek için önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the rapidly evolving and competitive landscape of the banking industry, customer satisfaction is a critical determinant of organizational success. This study examines the relationship between organizational intelligence (OI) and customer satisfaction (CS) from the perspective of Ziraat Bank employees in Istanbul. OI is defined as an organization's ability to gather, process, and apply knowledge to adapt effectively to environmental demands, and it is widely regarded as a driver of service quality and customer experience. Using a descriptive and correlational research design, data were collected from 40 frontline employees through the Albrecht Standard Questionnaire and a custom-designed customer satisfaction questionnaire. The overall relationship between OI and CS was negative but not statistically significant (r = –0.28, p = 0.081), indicating that higher OI scores did not necessarily correspond to higher CS ratings. However, when examining OI components, a meaningful and statistically significant positive relationship was found between Knowledge Deployment (KD) and CS (r = 0.60, p < 0.05), suggesting that efficient use of organizational knowledge strongly contributes to improved customer satisfaction. Other components, including Strategic Foresight, Shared Fate, and Alignment and Congruence, did not demonstrate significant associations with CS. These findings align partially with previous research, such as Hosseini et al. (2016), which highlighted the role of knowledge management in enhancing customer experiences. The results underscore the importance of targeted improvement in specific OI dimensions, particularly KD, to foster stronger customer satisfaction in the banking sector.