Nigella sativa (çörek otu) katkılı nanoliflerin üretimi ve yara örtüsü malzemesi potansiyelinin araştırılması
Production of Nigella sativa (black cumin) added nanofibers and investigation of their potential as wound dressing material
  1. Tez No: 978909
  2. Yazar: ABDUL SAMED ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GÖKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Nigella sativa (çörek otu) tohumlarından elde edilen biyoaktif bileşiklerin PVA-PVP temelli nanolif yapılarında kullanılarak biyomedikal uygulamalardaki potansiyelinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Soxhlet ekstraksiyonu yöntemiyle etanol ve heksan çözücüleri kullanılarak Nigella sativa tohumlarından biyoaktif bileşikler başarılı bir şekilde izole edilmiştir. Ekstraksiyon sonuçları, etanol fazında esterleşme ürünlerinin baskın olduğunu, heksan fazında ise çoklu doymamış yağ asitlerinin yüksek oranda bulunduğunu göstermiştir. Elde edilen ekstraktlar, elektrospinleme yöntemiyle üretilen PVA-PVP nanoliflere entegre edilmiştir. FT-IR analizleri, ekstraktların nanoliflere başarıyla dahil edildiğini doğrulamıştır. Bakır sülfat katkılı nanoliflerin karakterizasyonunda, CuSO₄·5H₂O'nun sülfat grupları ve Cu-O bağlarının spektrumda belirgin olduğu görülmüştür. SEM analizleri, nanoliflerin homojen bir dağılıma sahip olduğunu ve elektrospinleme parametrelerinin optimize edildiğini göstermiştir. Nigella sativa katkılı nanoliflerin antimikrobiyal özellikleri incelenmekte olup, bu özelliklerin biyomedikal uygulamalardaki potansiyel kullanım alanlarını destekleyeceği öngörülmektedir. Çalışma sonuçları, Nigella sativa'nın biyoaktif bileşiklerinin nanoteknolojiye dayalı yenilikçi malzemelerde kullanımına yönelik önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the potential of bioactive compounds derived from Nigella sativa (black seed) in PVA-PVP-based nanofiber structures for biomedical applications. Bioactive compounds were successfully isolated from Nigella sativa seeds using the Soxhlet extraction method with ethanol and hexane as solvents. The extraction results revealed that esterification products predominated in the ethanol phase, while the hexane phase was rich in polyunsaturated fatty acids. The obtained extracts were incorporated into PVA-PVP nanofibers produced via the electrospinning technique. FT-IR analyses confirmed the successful integration of the extracts into the nanofibers. In the characterization of nanofibers containing copper sulfate, the spectra showed distinct peaks corresponding to the sulfate groups and Cu–O bonds of CuSO₄·5H₂O. SEM analyses demonstrated that the nanofibers exhibited a homogeneous distribution, indicating that the electrospinning parameters had been optimized. The antimicrobial properties of the Nigella sativa-loaded nanofibers are currently under investigation and are expected to support their potential use in biomedical applications. The findings of this study provide a significant foundation for the utilization of Nigella sativa-derived bioactive compounds in the development of innovative nanotechnology-based materials.