The role of green skills development in the just transition of the electricity distribution sector in Türkiye
Türkiye'de elektrik dağıtım sektörünün adil dönüşümünde yeşil becerilerin geliştirilmesinin rolü
  1. Tez No: 978941
  2. Yazar: KORAY TOPCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Türkiye'nin elektrik dağıtım sektörü, karbonsuzlaşma hedefleri, yenilenebilir enerji kullanımı ve dijitalleşme tarafından yönlendirilen önemli gelişmeler yaşamaktadır. Bu dönüşüm, yalnızca yeni teknolojilerin benimsenmesini değil, aynı zamanda çevreye duyarlı uygulamaları destekleyen bilgi, beceri ve değerler bütünü olarak tanımlanan“yeşil becerilerin”geliştirilmesi yoluyla iş gücünde de değişimi gerektirmektedir. Adalet ve kapsayıcılığı vurgulayan“adil dönüşüm”kavramına dayanan bu tez, yeşil becerilerin geliştirilmesinin sektörün sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına nasıl katkı sağlayabileceğini incelemektedir. Nitel araştırma tasarımına dayalı olarak yürütülen çalışmada, kapsamlı bir literatür taraması ile teknik personel, politika yapıcılar, eğitim sağlayıcılar ve düzenleyici kurum temsilcilerinin yer aldığı çeşitli paydaşlarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler bütünleştirilmiştir. Tümevarımsal tematik analiz bulguları, yeşil becerilerin akıllı şebeke yönetimi ve yenilenebilir enerji entegrasyonu gibi teknik yeterliliklerin yanı sıra, problem çözme, iş birliği ve sistemsel düşünme gibi yatay becerileri de içerdiğini göstermektedir. Araştırma, yeşil becerilerin geliştirilmesinin sosyal kapsayıcılık, operasyonel verimlilik ve sektörel rekabetçilik açısından önemli fırsatlar sunduğunu, ancak kavramsal belirsizlikler, yetersiz eğitim altyapısı, değişime direnç ile finansal ve düzenleyici engeller gibi ciddi sorunların da varlığını ortaya koymaktadır. Çalışma, çevresel hedefleri iş gücü piyasası dinamikleriyle ilişkilendiren ve sektörel ile bölgesel bağlama özgü kapasite geliştirme programlarını içeren eşgüdümlü politikalara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Politika önerileri, müfredat reformu, paydaşlar arası iş birliği ve kurumsal destek aracılığıyla iş gücünün değişen yeşil ekonomi koşullarına hazırlanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu tez, ortaya koyduğu temel beceri setleri ve geliştirme mekanizmaları ile bir yandan yükselen ekonomilerde sürdürülebilir iş gücü dönüşümüne ilişkin akademik tartışmalara katkı sağlamakta, diğer yandan da Türkiye'nin adil dönüşüm sürecini kolaylaştırmaya yönelik politika yapımına pratik bir zemin sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Decarbonization goals, the use of renewable energy, and digitalization are all driving significant developments in Türkiye's electricity distribution sector. This change requires not only new technologies but also changes in the workforce through the development of“green skills,”which are knowledge, abilities, and values that support environmentally friendly practices. Based on the idea of a just transition, which stresses fairness and inclusion, this thesis looks at how developing green skills could assist the sector meet its sustainability goals. Utilizing a qualitative research design, the study integrates a comprehensive literature review with semi-structured interviews with various stakeholders, including technical personnel, policymakers, training providers, and regulators. Inductive thematic analysis shows that green skills include both technical skills, like managing smart grids and integrating renewable energy, and transversal skills, like problem-solving, working with others, and thinking about systems. The results show that developing green skills can help with social inclusion, operational efficiency, and sectoral competitiveness, but there are still big problems to solve. These include unclear ideas, lack of training facilities, reluctance to change, and financial and regulatory obstacles. The study shows how important it is to have coordinated policies that connect environmental goals with labor market dynamics, as well as capacity-building programs that are specific to each sector and region. Policy suggestions stress the need for changes to the curriculum, cooperation among stakeholders, and support from institutions to make sure that workers are ready for the changing green economy. The thesis enhances the academic discourse on sustainable workforce transformation in emerging economies and informs practical policymaking to facilitate Türkiye's equitable transition by delineating essential skill sets and development mechanisms.