Youth labor market dynamics in Turkey: Turnover, wages and gender dynamics
Türkiye'de genç işgücü piyasası dinamikleri: İşgücü devri, ücretler ve cinsiyet dinamikleri
- Tez No: 978952
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, Labour Economics and Industrial Relations, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2013-2022 yılları arasında Türkiye'de çalışmaya başlayan gençlerin (15-25 yaş) ücret dinamiklerini incelemektedir. Bu amaçla, üç adet çok boyutlu sabit etkili model oluşturduk ve tahmin ettik. Bu modeller, birey ve firma düzeyindeki değişkenlerin ücretler üzerindeki etkilerini belirlememize yardımcı olmaktadır. İlk model, açıklayıcı değişkenler olarak yaş, cinsiyet ve işgücü devir hızını içermektedir. İkinci model, deneyim ve prim günü sayısını eklemektedir. Üçüncü model, firma yaşı, çalışan sayısı, kadın çalışanların yüzdesi ve teknoloji düzeyi gibi firma düzeyindeki değişkenleri içermektedir. Sonuçlar, benzer özelliklere sahip genç erkeklerin kadınlardan daha fazla kazandığını ve ücret farkının deneyimle birlikte arttığını göstermektedir. İşgücü devir hızı, hem erkekler hem de kadınlar için ücretleri eşit derecede olumsuz etkilemektedir. Büyük, eski ve ileri teknoloji firmalarındaki çalışanlar, büyük kuruluşlardaki çalışanlar gibi daha yüksek ücretler almaktadır. Son olarak, işgücünün cinsiyet yapısı ücretleri etkilemektedir: Kadın çalışan oranının yüksek olduğu firmalar daha az ödeme yapmakta ve bu olumsuz etki erkekler için daha güçlüdür.
Özet (Çeviri)
This study examines the wage dynamics of young people (ages 15–25) who began working in Turkey between 2013 and 2022. To this end, we constructed and estimated three multidimensional fixed effects models. These models help us identify the effects of individual- and firm-level variables on wages. The first model includes age, gender, and labor turnover as explanatory variables. The second model adds experience and the number of premium days. The third model includes firm-level variables such as firm age, number of employees, percentage of female employees, and technological level. The results indicate that young men earn more than women with similar characteristics, and the wage gap increases with experience. Labor turnover negatively impacts wages for both men and women equally. Workers in large, old, and high-tech firms earn higher wages, as do those in large establishments. Finally, the gender composition of the labor force affects wages: firms with a high proportion of female workers pay less, and this negative effect is stronger for men.