Developments and evaluation of Islamic family law in light of experiences of muslim countries
Müslüman ülkelerin deneyimleri ışığında İslam aile hukukunun gelişimi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 985858
  2. Yazar: SELMAN ZAHİD ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MISZAIRI BIN SITIRIS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Internatıonal Islamıc Unıversıty Malaysıa
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fıkıh Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yüzyıllardır farklı aile hukuku hükümlerinin hakim olduğu bir dönemden, zorluklar getiren yeni bir döneme geçişin doğasında var olan sorunlara işaret etmektedir. Müslüman ülkelerin aile yasalarındaki karmaşık konular ve hızlı dönüşümler, Müslümanlar için evlilik ve boşanma konusunda önemli çatışmalara ve yansımalara yol açmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, İslam dünyasının önde gelen dört ülkesinde İslami aile yasalarının kodifikasyonunun ve 19. yüzyıldan günümüze uzanan gelişiminin karşılaştırmalı bir analizini yapmaktır. İncelenen ülkeler Türkiye, Ürdün, Fas ve Malezyadır. Tümevarımcı bir yaklaşım kullanan çalışma, kodifikasyon, tedvin ve aile hukukunun konuyla doğrudan ilgili karmaşık yönlerini araştırmaktadır. Bu dört ülkenin kodifikasyon tarihi kapsamlı bir şekilde tartışılmakta ve Aile Hukukuna ilişkin güncel meseleler incelenmektedir. Araştırma daha sonra, ihtilaflı konuları değerlendirmek ve her ülkedeki farklı bakış açılarını ortaya çıkarmak için analitik ve saha yaklaşımlarını kullanmaktadır. Saha çalışması aşamasında, yarı yapılandırılmış bir yöntem kullanılarak Türkiye'den sekiz, Ürdün'den altı, Fas'tan iki ve Malezya'dan beş olmak üzere toplam yirmi bir uzmanla görüşülmüştür. Bu uzmanlara yöneltilen beş sorudan oluşan kapsamlı bir set, konu hakkındaki görüşlerini ve kendi ülkeleri için önemli çıkarımlarını yakalamayı amaçlamaktadır. Araştırma ayrıca, ömür boyu nafaka, çok eşlilik, evlilik sırasında eşlerin başka bir dine geçmesi, evlilik kaydı ve aile hukukunda tahkim meselesi gibi kritik çağdaş aile hukuku sorunlarını fıkıh perspektifinden analiz etmektedir. Bu araştırmanın bulguları, daha önce kodifiye edilmiş olan İslami aile yasalarının, Müslüman ailelerdeki gelişen sorunları ele almak ve değişen zaman ve koşullara uyum sağlamak için değişikliğe uğramaya devam ettiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, toplumsal uyum ve refahın teşvik edilmesinde kodifikasyonun vazgeçilmezliğini savunmaktadır. Ayrıca, birliği teşvik etmek için aile hukukunun etkin bir şekilde uygulanmasının çok önemli bir rolü olduğunu vurgulamaktadır. Bu bağlamda, mevcut yasal çerçeveyi tamamlamak üzere tahkim ve arabuluculuk gibi alternatif yaklaşımlar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study points to the problems inherent in transitioning from an era dominated by centuries of diverse family law provisions to a new era that has brought challenges. The complex issues and rapid transformations in Muslim countries' family laws have significant conflicts and repercussions for Muslims regarding marriage and divorce matters. This research's main objective is to conduct a comparative analysis of the codification of Islamic family laws in four prominent countries of the Islamic world and their development, spanning from the 19th century to the present, with a particular focus on Islamic jurisprudence. The countries under examination are Turkey, Jordan, Morocco, and Malaysia. Employing an inductive approach, the study delves into the intricate aspects of codification, Tadwīn, and family law directly pertinent to the subject matter. It extensively discusses the codification history of these four nations and examines the contemporary issues regarding Family Law. The research subsequently employs analytical and field approaches to assess contentious issues and elucidate divergent viewpoints within each country. During the field study phase, twenty-one experts were interviewed using a semi-structured method, comprising eight experts from Turkey, six from Jordan, two from Morocco, and five from Malaysia. A comprehensive set of five questions was posed to these experts, aimed at capturing their insights on the subject matter and its crucial implications for their respective nations. Additionally, the research highlights critical contemporary family law challenges, such as alimony throughout life, polygamy, conversion of spouses to another religion during the marriage, marriage registration, and the issue of arbitration in family law, all analysed from the perspective of fiqh. The findings of this research reveal that the Islamic family laws, previously codified, continue to undergo modification to address evolving issues within Muslim families and adapt to changing times and circumstances. Consequently, this study advocates for the indispensability of codification in fostering societal harmony and welfare. Furthermore, it emphasises the pivotal role of effectively implementing family law to promote unity. In this regard, alternative approaches, such as arbitration and mediation, are proposed to complement the existing legal framework.