Representation of Turks in German media: A sociological analysis of anti-Turkish exclusion and discrimination in Germany's far-right media
Alman medyasında Türklerin temsili: Almanya'daki aşırı sağ medyada Türk karşıtı dışlanma ve ayrımcılığın sosyolojik bir analizi
  1. Tez No: 978971
  2. Yazar: NAZİRE TUĞÇE BAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Almanya'daki Türk göçmenlerin Alman aşırı sağ medya organlarındaki ayrımcı ve dışlayıcı temsilinin sosyolojik analizini amaçlar. Veriler, araştırma dizaynı olarak vaka çalışmasından yararlanılarak Compact-Magazin, PI News, Junge Freiheit ve Deutsche Stimme olmak üzere dört aşırı sağ medya organından nitel içerik analizi yoluyla toplanmıştır. Veriler; güvenlikleştirme/kriminalleştirme, sınır inşası/sembolik dışlama, etno-ulusal aidiyet, fırsat istifçiliği, kültürel neo-ırkçılık/uyumsuzluk ve tartışmalı vatandaşlık olmak üzere altı ana temanın analizi üzerinden yorumlanmıştır. Bulgular, aşırı sağ medyanın mevcut toplumsal önyargıları yalnızca yansıtmakla kalmayıp belirli söylem stratejileriyle aktif olarak ürettiğini ve güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Bu süreç, Türk göçmenleri bir toplumsal gruptan güvenlikleştirilmiş bir tehdide ve uyumsuz bir“öteki”ye dönüştürmektedir. Aşırı sağ medya ırksal ve etnik hiyerarşiler inşa etmekte, çok kültürlülüğe karşı çıkmakta ve dışlayıcı politikaları meşrulaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the discriminatory and exclusionary representation of Turkish migrants living in Germany in German far-right media outlets. Data in the study were collected through qualitative content analysis from a sample of four far-right media outlets, namely Compact-Magazin, PI News, Junge Freiheit and Deutsche Stimme, by utilizing case study as the research design. The data were interpreted through the analysis of six main themes: securitization and criminalization, boundary making and symbolic exclusion, ethnonational belonging, opportunity hoarding, cultural neo-racism and incompatibility, and contested citizenship. The findings reveal that far-right media do not merely reflect existing social prejudices but actively produce and amplify them through sophisticated discursive strategies; this process transforms Turkish migrants from a social group into a securitized threat and an incompatible“other.”It allows construct racial and ethnic hierarchies, come up against multiculturalism, and justify exclusionary policies.