Ankara ilinde tıbbi atıkların yönetimi, kaynaklarına göre sınıflandırılması ve kompozisyonu
The Management, classification according to its resources and composition of the medical wastes
  1. Tez No: 126043
  2. Yazar: ZEHRA BETÜL KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ANKARA İLİNDE TIBBİ ATIKLARIN YÖNETİMİ, KAYNAKLARINA GÖRE SINIFLANDIRILMASI VE KOMPOZİSYONU (Yüksek Lisans Tezi ) Zehra Betül KILINÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Ankara Büyükşehir Belediyesi kapsamında yer alan sağlık kuruluştan tıbbi atıklarının miktar ve kompozisyonunun belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda önce tıbbi atıkların içeriği, tanımı ve bertarafı hakkında genel bilgiler verilmiş, ayrıca Tıbbi Atık Yönetimi üzerinde durulmuştur. Ankara'daki tıbbi atık üreten önemli kuruluşlar tespit edilmiş ve bu kuruluşların ortaya çıkardığı tıbbi atık miktarları belirlenerek tıbbi atık envanteri ve analizi yapılmış, bu analiz sonuçlan çeşitli ülkelerle kıyaslanmıştır. Ayrıca Avrupa Atık Katalogu (1999) standartları baz alınarak atak içerikleri Ankara için özelleştirilmiştir. Böylece Ankara'daki tıbbi atık envanteri ve içerikleri grafiklere dökülmüştür. Artan tıbbi atık miktarlarının belirlenmesi amacıyla 30 yıllık bir projeksiyon da bu araştırma kapsamı içinde yer almaktadır. Bilim Kodu : 625 Anahtar kelimeler : Hastane atıkları, tıbbi atik yönetimi, tıbbi atik içeriği Sayfa Adedi : 86 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
THE MANAGEMENT, CLASSIFICATION ACCORDING TO ITS RESOURCES AND COMPOSITION OF THE MEDICAL WASTES (M. Sc. Thesis) Zehra Betül KILINÇ GAZİ UNIVERSITY The Institute of Science and Technology June 2002 ABSTRACT The aim of this workout is to determine the amount and the composition of the medical wastes of health organizations placed in the municipality of Ankara. The includings of the medical wastes, the explanation and the asides are given at first of this workout, and also the management of the medical wastes. The medical waste inventory and the analysis of the amount of medical wastes which important organizations produce in Ankara are determined, and the results were compared with some other countries. Moreover, Ankara is specialized about the waste ingredients in comparison with the European Waste Catalogue (1999). Thus, the inventory and the analysis of the medical wastes in Ankara are put in graphics. To see the rest of the medical wastes, 30 years projection is also given in this workout Science Code : 625 Key Words : Hospital waste, medical waste management, composition of medical waste Page Number: 85 Advisor : Doç. Dr. Mahmut ÖZBAY