Depremden etkilenen çocukların iyileşme sürecinde müzik eğitimi çalışmalarına ilişkin veli görüşleri
Parental opinions on music education activities in the recovery process of children affected by the earthquake
- Tez No: 979015
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 6 Şubat 2023 depremlerinden etkilenen çocukların iyileşme sürecinde müzik eğitiminin rolünü tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Hatay'ın Samandağ ilçesi Aknehir köyünde Ronya Sanat Kooperatifi bünyesinde deprem sonrası yürütülen müzik eğitimi çalışmalarına katılan 8-13 yaş aralığındaki çocukların velilerinin görüşlerine dayanmaktadır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 16 veli ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler sonunda ses kayıtları yazıya dökülerek betimsel içerik analizi ile çözümlenmiş, kodlar belirlenmiştir. Araştırmaya katılan velilerin görüşlerine göre, müzik eğitiminin çocuklarda kaygı ve korkunun azalmasına, öfke kontrolünün sağlanmasına, sosyal bağların güçlenmesine, kendini ifade etme becerilerinin gelişmesine ve odaklanma düzeyinin yükselmesine katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Veliler, grup çalışmaları ve çalgı etkinliklerinin çocuklarda güvenli alan hissi yarattığını ve aidiyet duygusunu pekiştirdiğini belirtmiştir. Ancak programın gönüllülük esaslı olması, içeriğin standart olmaması ve ailelerde süren stres faktörleri, iyileştirici etkilerin her çocukta eşit düzeyde görülmesini sınırlamıştır. Sonuç olarak, sanat temelli psikososyal destek programlarının travma sonrası süreçlerde yaygınlaştırılmasının ve bu programların güvenli, erişilebilir ve çocuk dostu alanlarda uygulanmasının yararlı olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca benzerleri yaşayan çocuklarla uzmanlar eşliğinde yürütülecek daha kapsamlı çalışmaların, sorunun daha net tanımlanmasına ve hedefe yönelik yöntemlerin geliştirilmesine katkı sağlayabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the role of music education in the recovery process of children affected by the earthquakes of February 6, 2023. The study is based on the views of parents of children aged 8-13 who participated in music education activities conducted after the earthquake at the Ronya Art Cooperative in the village of Aknehir, Samandağ district of Hatay. Semi-structured interviews were conducted with 16 parents selected through purposive sampling. At the end of the interviews, the audio recordings were transcribed and analyzed using descriptive content analysis, and codes were determined. According to the views of the parents who participated in the study, music education contributed to reducing anxiety and fear in children, controlling anger, strengthening social bonds, developing self-expression skills, and increasing concentration levels. Parents stated that group work and musical instrument activities created a sense of safety and reinforced the feeling of belonging in children. However, the voluntary nature of the program, the non-standardized content, and ongoing stress factors in families limited the therapeutic effects from being equally observed in every child. In conclusion, it is thought that the widespread implementation of arts-based psychosocial support programs in post-traumatic processes and the application of these programs in safe, accessible, and child-friendly spaces could be beneficial. It is also suggested that more comprehensive studies conducted with children experiencing similar issues, under the guidance of experts, could contribute to a clearer definition of the problem and the development of targeted methods.